امروز چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
۹:۵۸:۵۸ - پنج شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴
اولین خوشه‌زنی برنج در استان گیلان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از نخستین خوشه‌زنی ساقه‌های برنج تا هفته آینده در استان خبر داد.

به گزارش درگیلان، علیرضا شعبان‌نژاد پیش از ظهر امروز در جمع مدیران جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه ۹۵ درصد از شالیزارها تاکنون وجین شده است، گفت: مدیریت آب در شالیزارهای استان در حال انجام است.

وی به شخم زمستانه در ۹۰ درصد از شالیزارهای گیلان اشاره کرد و افزود: شالیکاران با مزایای شخم زمستانه آشنایی دارند و این فعالیت در حال نهادینه شدن است.

شعبان‌نژاد با بیان اینکه نخستین خوشه‌زنی ساقه‌های برنج از هفته آینده در گیلان آغاز می‌شود، تصریح کرد: تا ۳۵ روز آینده نیازمند مدیریت آب در شالیزارها هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تولید محصول سالم را از برنامه‌های این سازمان خواند و تصریح کرد: امسال ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تریکوکارت به منظور مقابله با کرم ساقه‌خوار برنج بین شالیکاران توزیع شده است.

وی خرید توافقی برنج را از برنامه‌های خوب دولت در سال ۹۳ عنوان کرد و افزود: سال گذشته برنج به طور میانگین کیلویی ۶ هزار تومان به صورت توافقی از کشاورزان خریداری شده است.

شعبان‌نژاد با اشاره به اختصاص سهمیه یک‌هزار و ۲۰۰ تنی برنج خارجی برای توزیع در گیلان اظهار کرد: از ورود برنج خارجی به بازار استان جلوگیری کردیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ادامه از اختصاص ۱۱ میلیارد تومان تسهیلات برای به‌زراعی باغ‌های چای در سال جاری خبر داد و یادآور شد: هفت میلیارد تومان دیگر برای امر مذکور پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار چای خشک تولیدی به طور میانگین کیلویی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان در سال جاری فروخته شده است، خاطرنشان کرد: امسال در چین بهاره ۳۳ هزار تن برگ سبز از باغ‌های چای گیلان برداشت شده است.

شعبان‌نژاد تغییر الگوی کشت در ارتفاعات را از برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی گیلان خواند و ادامه داد: در ۱۳ هزار هکتار از اراضی کوهستانی علوفه به جای گندم کشت می‌شود که در ارتقای درآمد کشاورزان تاثیرگذار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ساماندهی پره‌های صیادی را از دیگر برنامه‌ها در استان دانست و تصریح کرد: امسال ۳۰ میلیارد تومان به پره‌های صیادی در گیلان اختصاص داده شده است./فارس

 

Print Friendly, PDF & Email


  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
چاپ بنر مفتاح مهد کودک بیان تبلیغات تبلیغات تبلیغات