کد خبر : 31270
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱

تولید چای در باغات شمال ۴ درصد افزایش یافت

تولید چای در باغات شمال ۴ درصد افزایش یافت

رئیس سازمان چای کشور ‌با اشاره به اینکه امسال در مقایسه با سال گذشته تولید چای حدود ۴ درصد افزایش یافته است گفت:‌ امسال ۱۱۲ هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان شمال خریداری شد.

به گزارش گیلانستان حبیب جهانساز اظهار داشت:‌ میزان تولید برگ سبز چای امسال نسبت به سال گذشته حدود ۴ درصد افزایش یافته است به طوری‌که امسال ۱۱۲ هزار و ۷۳۶ تن برگ سبز چای در مجموع از کشاورزان شمالی خریداری شده است.

رئیس سازمان چای کشور وی نوع برگ سبز تحویل داده شده کشاورزان به کارخانجات چایسازی را نیز برشمرد و افزود:‌ تا تاریخ ۳۰ مهر ۹۷ حدود ‌۳۹ هزار و ۹۸۳ تن برگ سبز درجه یک و ۷۲ هزار و ۷۵۳ تن نیز برگ درجه دو توسط کشاورزان به واحدهای فرآوری تحویل داده شده است.

جهانساز با بیان این مطلب که ۳۵ درصد از چای برداشت شده درجه یک و ۶۵ درصد آن نیز درجه دو است ابراز داشت:‌ کشاورزان گیلان و مازندران تا تاریخ ۳۰ مهر ۹۷ مجموعاً ۱۱۲ هزار و ۷۳۶ تن برگ سبز چای را از باغات خود استحصال کرده و به کارخانجات تحویل دهند.

وی میزان افزایش برداشت برگ سبز چای نسبت به سال‌ گذشته را به طور میانگین حدود ۴ درصد اعلام کرد و اظهار داشت:‌ ارزش ریالی این مقدار برگ سبز چای برداشت شده توسط کشاورزان گیلان و مازندران از سطح باغات چای شمال کشور تا این لحظه ۲۲۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

رئیس سازمان چای کشور در مورد میزان چای خشک تولید شده در کارخانجات نیز خاطرنشان کرد:‌ میزان استحصال و تولید فرآورده چای خشک در سطح کارخانجات چایسازی و فرآوری برگ سبز چای و واحدهای فعال چایسازی شمال تاکنون به میزان ۲۵ هزار و ۳۶۶ تن رسیده است.

وی قدرالسهم قابل پرداخت کارخانجات چایسازی شمال را ۹۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و ابراز داشت:‌ امیدواریم کارخانجات و واحدهای فرآوری چای نیز هرچه زودتر مبالغ مورد نظر را به حساب سازمان چای واریز کنند تا مطالبات چایکاران به صورت کامل به حساب آنان واریز شود.

جهانساز با بیان اینکه بالغ بر ۸۵ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده و تنها ۳ درصد باقی مانده است تصریح کرد: با احتساب مبالغی که در روزهای اخیر به حساب چایکاران دو استان گیلان و مازندران اریز شد تنها حدود ۵ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران باقی مانده است.

رئیس سازمان چای کشور‌ ضمن اشاره به اینکه دولت قدرالسهم خود را به طور کامل پرداخت کرده است عنوان کرد: بالغ بر ۲۱۴ میلیارد و ۱۱۹ میلیون تومان از کل مطالبات چایکاران شمالی پرداخت شده است و مابقی مبالغ مربوط به قدرالسهم کارخانجات نیز به زودی به حسابشان واریز می‌شود.

وی به روند شکل‌گیری و اقدامات صندوق حمایت از صنعت چای نیز اشاره کرد و ابراز داشت: این صندوق در سال ۸۴ و با سرمایه اولیه‌‌ای بالغ بر ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان شکل گرفت تا در مسیر کمک و احیاء صنعت چای و پرداخت تسهیلات مورد نظر به فعالان این حوزه گام بردارد.

رئیس سازمان چای کشور ۴۹ درصد از سهم صندوق تخصصی چای را مربوط به دولت و ۵۱ درصد را متعلق به بخش خصوصی اعلام کرد و گفت:‌ پرداخت تسهیلات بهزراعی‌ باغات چای، اصلاح کارخانجات،‌ خرید ماشین آلات و کمک به رونق بازار این محصول از جمله فعالیت های صندوق تخصصی چای است.

جهانساز با اشاره به اینکه در سال ۹۷-۹۶ نزدیک۲۷ میلیارد تومان از طریق این صندوق در اختیار صنعت چای قرار گرفت افزود: از محل این صندوق بیش از ۱۳ میلیارد تومان به چایکاران،‌ ۷ و نیم میلیارد تومان به کارخانجات و ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هم به بیمه فراگیر باغات اختصاص داده شد.

وی از روند پرداخت تسهیلات بهزراعی به چایکاران شمالی سخن گفت و ابراز داشت: با توجه بهداینکه فصل بهزراعی باغات چای از آبان ماه آغاز می‌شود امسال تاکنون یک و نیم میلیارد تومان تسهیلات بهزراعی به حدود ۸۳۳ نفر از چایکاران شمالی دو استان گیلان و مازندران پرداخت شده است.

رئیس سازمان چای کشور از معرفی فعالان حوزه چای به بانک‌های عامل استان برای دریافت تسهیلات کم بهره خبر داد و تصریح کرد:‌ این تسهیلات ارزان قیمت با سود ۴ درصد توسط بانک‌های توسعه تعاون و صندوق قرض‌الحسنه مهر ایران و با سفارش سازمان چای کشور پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/تسنیم

print

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.