کد خبر : 9227
تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹

جزئیاتی از مصاحبه ضبط شده با هاشمی درباره ۱۱۰ پاسدار سپاه/ روایت علی مطهری کاملاً غلط است

جزئیاتی از مصاحبه ضبط شده با هاشمی درباره ۱۱۰ پاسدار سپاه/ روایت علی مطهری کاملاً غلط است

جعفر شیرعلی نیا تصریح کرد: هرچند احتمال دارد از این صحبت‌ها استفاده‌ی سیاسی هم بشود اما یک مورخ در درجه‌ی اول وامدار حقیقت و مردم است و نه اصحاب قدرت و وظیفه ی خودم به عنوان مورخ دیدم که درباره ی این موضوع حرف بزنم.

به گزارش گیلانستان ،‌ جعفر شیرعلی نیا تاریخ‌نگار و نویسنده  کتاب زندگی و زمانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگویی و در پاسخ به این سوال که با توجه به نگارش کتابی درباره آقای هاشمی توسط شما، و با عنایت به اینکه چندین دیدار و گفت‌وگو بین شما و ایشان برقرار شده بود، آیا خاطره علی مطهری از آیت‌الله هاشمی درباره محکومیت ۱۱۰ سردار سپاه به زندان در سال ۸۴ را تایید می‌کنید یا خیر؟  توضیحاتی ارائه کرد.

وی در بخش نخست این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه حقیقتا نه من دلبستگی جناحی و شخصی دارم و نه این حرف‌ها را از روی سیاست‌بازی جناحی عنوان می‌کنم، تصریح کرد: هرچند احتمال دارد از این صحبت‌ها استفاده‌ی سیاسی هم بشود اما یک مورخ در درجه‌ی اول وامدار حقیقت و مردم است و نه اصحاب قدرت و وظیفه ی خودم به عنوان مورخ دیدم که درباره ی این موضوع حرف بزنم.

نویسنده کتاب زندگی و زمانه آیت‌الله هاشمی افزود: من همان وقت که آقای {علی}مطهری به این موضوع اشاره کرد برای ایشان پیامکی فرستادم و گفتم موضوعی که به آن اشاره کرده‌اید دقیق نیست و بخشی از آن کاملا نادرست است. برای ایشان نوشتم که حاج‌آقای هاشمی در مصاحبه با من این موضوع را توضیح داده و در کتاب هم آمده بود اما چند نکته محدود در نهایت از کتاب ما ممیزی شد که آن هم با موافقت خود آقای هاشمی بود که یکی از آن چند نکته‌ی  همین بود. امیدوار بودم آقای مطهری از من توضیح بخواهد اما متاسفانه چند روز پیش نوشته و حرفی از ایشان دیدم که به شدت نگران‌کننده بود. یعنی نایب‌رئیس مجلس و فرزند استاد شهید مطهری کسی را که درباره‌ی مطلبی که مطرح کرده سوال دارد حواله می‌دهد به رفتن پیش متخصص احضار ارواح. حقیقتا فاجعه است.

شیرعلی‌نیا با طرح این پرسش که “واقعاً اگر کسی علیه آقای مطهری اتهامی به نقل از آقای هاشمی بگوید و آقای مطهری از او توضیح بخواهد جواب قانع کننده‌ایست که بگوید برو روح آقای هاشمی را احضار کن و از او بپرس؟” ادامه داد: این برخورد اولاً علمی و دینی نیست، دوما سرمایه ارزشمند اعتماد اجتماعی را نه تنها نسبت منتقدان آقای مطهری بلکه نسبت به تمام نظام که خود نیز جزو آن است از بین می‌برد و سوم این که ظلم به شخصیت ارزشمند آقای هاشمی است که از میان ما رفته است.

وی در ادامه به تشریح ماحصل گفت‌وگوهای خود با آیت‌الله هاشمی درباره این موضوع پرداخت و گفت: حالا من این مطلب را که در مصاحبه‌ی من با آیت‌الله هاشمی ثبت و ضبط شده است و بعد مصاحبه را خود ایشان خوانده‌اند و پس از آن متن را برای من فرستادند برای شما نقل می‌کنم تا بدون احضار روح بفهمیم مطلب آقای مطهری تا چه حد دقیق و تا چه مقدار تحریف شده است. آقای مطهری از قول آقای هاشمی گفته است که با شکایت آقای هاشمی ۱۱۰ نفر از فرماندهان سپاه دادگاهی و محکوم شده اند. در مطلبی که دیروز آقای مطهری مطرح کردند حتی حکم دادگاه را نیز مشخص کردند و گفته‌اند:«۱۱۰ نفر از آن‌ها به زندان‌های کوتاه مدت محکوم شدند.» اما آن‌چیزی که آقای هاشمی در مصاحبه با بنده مطرح کردند این است که ستادهای آقای هاشمی از ۱۱۰ نفر از فرماندهان سپاه در شهرهای مختلف شکایت کردند. ببینید شکایت کردن با تشکیل دادگاه تا محکومیت فاصله‌ی زیادی دارد. خوب شکایت کردن که موضوع پیچیده‌ای نیست و هرکسی می‌تواند از کس دیگری شکایت کند و این با محکوم شدن خیلی تفاوت دارد. من خودم شخصا به موضوع حساس شدم و پرس و جو و تحقیقی در این‌باره انجام دادم. از آقای هاشمی پرسیدم شما چرا بعداً موضوع تشکیل دادگاه را پیگیری نکردید؟ عین حرف ثبت‌شده‌ی ایشان این است:« من دیدم که اگر من هم تقاضا کنم که محاکمه انجام شود، سپاه ضربه می‌خورد. ۱۱۰ نفر از فرماندهان سپاه بودند.»

این تاریخ‌نگار ادامه داد: یعنی آقای هاشمی خودش نگران ضربه خوردن سپاه بود حالا برادر عزیزمان آقای مطهری مطلب را فراتر از آ‌ن‌چه بوده و حقیقت دارد برده و دادگاه را هم تشکیل داده است و حکم را هم صادر کرده و ماجرا را به شوخی می‌گیرد. آیا نگران نیست سپاه با مطالب خلاف واقع ضربه بخورد؟ اگر بناست نائب رئیس مجلس این‌گونه سخن بگوید و بعد هم هر کسی سوال داشت او را به احضار ارواح حواله بدهد که نمی‌شود. آن وقت چه انتظاری از دیگران هست و چه شکایتی از فضای آشفته و درهم مجازی.

شیرعلی نیا با بیان اینکه “این نقل‌های غیردقیق و فضای انتشار حرف‌های تحقیق نشده همان فضایی است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از بزرگترین قربانیانش بود” خاطرنشان کرد: حقیقتا من بحثم جناحی نیست و این انتقاد به تمام گروه‌های سیاسی وارد است. دوستان موتلفه هنوز کفن آیت‌الله هاشمی خشک نشده مساله‌ی اسلحه‌ی ترور منصور را مطرح می¬کنند فارغ از صخت یا عدم صحتش دلیل این همه عجله برای خاطره گویی برای چیست؟ مگر می‌ترسیم از چه چیزی عقب بمانیم. ما همه باید باور کنیم بهای شهرت این همه نیست. وقتی حقیقت قربانی شود و راست و دروغ درآمیخته شود جامعه آسیب می¬بیند و وقتی جامعه آشفته شد دودش به چشم همه می‌رود و نمی‌تواند جهت دود را به سمت چشم‌های خاصی هدایت کرد.

شیرعلی نیا در پایان خاطرنشان کرد: مگر این کشور تاریخ‌نگار ندارد حداقل اگر بنا نیست برای تدوین تجربه‌های ملی از اهالی تاریخ بهره بگیرید شاید بتوانند در اظهار نظرهای تاریخی مشاور خوبی باشند. من احساس کردم مطلبی که مطرح شده هم ظلم به آیت‌الله هاشمی است و هم به سپاه و آن¬چه گفتم نیز صرفا آن‌چیزی که از یک گفتگوی شفاهی به یادم مانده نیست و مطلبی است که در قالب یک مصاحبه‌ی تخصصی ضبط و ثبت شده است و توسط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز تایید شده است./تسنیم

print
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.