کد خبر : 4514
تاریخ انتشار : جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۰۸

حمایت گسترده مراجع تقلید شیعه از آیت الله عیسی قاسم/ آیت الله سیستانی: جای شما در دل‌های ما و مردم است

حمایت گسترده مراجع تقلید شیعه از آیت الله عیسی قاسم/ آیت الله سیستانی: جای شما در دل‌های ما و مردم است

معاون اول قوه قضاییه گفت: امروز شهدا نزد خدا روزی می‌خورند آن وقت عده‌ای دل‌شان خوش است که از کنار یک ظالم رد شده‌اند یا با او دست داده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
به گزارش درگیلان، در میان اقشار مختلفی که تاکنون این اقدام ظالمانه را محکوم کرده‌اند، حمایت گسترده مراجع تقلید تشیع از رهبر شیعیان بحرین نیز قابل توجه است که در ادامه این گزارش به آن اشاره خواهیم کرد.
تماس تلفنی آیت الله سیستانی با شیخ عیسی قاسم: جای شما در دل‌ها است
آیت‌الله العظمی سیستانی،مرجع عالیقدر شیعیان عراق، شامگاه چهارشنبه با «شیخ عیسی قاسم»، رهبر شیعیان بحرین، تماس تلفنی حاصل کرد. بنا به اعلام شبکه المنار لبنان ، آیت‌الله سیستانی در این تماس تلفنی پس از حصول اطمینان از صحت شیخ عیسی قاسم به وی گفت «جای شما در دلها[ی ما و مردم] است و آنچه رخ داده، ضرری برای شما ندارد».
یک منبع نزدیک به دفتر آیت‌الله سیستانی گفته است که ایشان همچنین از تلاشهای شیخ قاسم برای دفاع از حقوق ملت بحرین با روش‌های مسالمت‌آمیز، قدردانی کرد. مرجع عالیقدر شیعیان عراق در پایان این تماس تلفنی برای رهبر شیعیان بحرین و مومنین این کشور، دعا و تأکید کردند هر آنچه در توان دارند را برای دفاع از این قضیه به کار خواهند گرفت.
آیت‌الله سبحانی:لغو تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم نه با قواعد بین‌المللی قابل توجیه است و نه با موازین شرعی
آیت‌الله سبحانی به دنبال حوادث اخیر در بحرین پیامی را صادر کرد که متن آن به شرح زیر است: 
بسم الله الرحمن الرحیم
ملّت مظلوم بحرین سالیان درازی است، مورد حملات خشونت آمیز و اقدامات سرکوب گرایانه رژیم “آل خلیفه” قرار گرفته است و روز به روز با پشتیبانی دولت آل‌سعود دائره آزادی‌ها را محدود ساخته تا آنجا که تصور می‌کنند، مالک سرزمین بحرین و ملّت سرافراز آن می‌باشند و به خود اجازه می‌دهند که به اجانب تابعیت بخشیده و از ملت اصیل، لغو تابعیت کنند.
لغو تابعیت ” آیت‌الله آقای شیخ عیسی قاسم” توسط آل خلیفه نه با قواعد بین‌المللی توجیه است و نه با موازین شرعی. جمعیّتی که که صدها سال، نسل در نسل در این خاک زندگی کرده اند، متعلق به آن سرزمین بوده و هیچ کس نمی تواند این حق طبیعی را از آنان سلب کند.
نظام آل خلیفه به جای این که با تکیه بر عقل و شرع و قوانین بین‌المللی، به حقوق ملت خود ارج نهند، با کشتار و حبس و سلب تابعیت ، می‌خواهند ندای حق طلبانه را خاموش کنند؛ هیهات! به قول شاعر عرب إذا الشعب أراد الحیاه فلابد آن یستجیر القدر بیاد روزی که ملت سر افراز ، حق خود را از این ستمگران باز ستانند و ظالمان را به جای خود بنشانند.
آیت الله نوری همدانی: مجامع اسلامی به وظیفه خود در قبال «شیخ عیسی قاسم» عمل کنند
آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی با اشاره به اقدام اخیر رژیم آل خلیفه در سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم از بحرین پیامی صادر کرد که متن آن بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
باردیگر رژیم آل خلیفه در راستای نوکری آمریکا و ایادی منطقه‌ای خودش خصوصاً عربستان دست به اقدامی خطرناک و به دور از عقل و منطق زد. این رژیم با گمان به این که می‌تواند با سلب تابعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم جنایات خود را در ظلم به شهروندان بحرینی و نقض آشکار حقوق بشر بپوشاند ولی غافل از اینکه طرح چنین موضوعی موجب بیداری مردم بحرین و آشکار شدن ظلم آنها در جهان خواهد شد.
ما ضمن محکوم کردن این اقدام حمایت خود را از عالم مجاهد شیخ عیسی قاسم و مردم مظلوم اعلام کرده و از مجامع اسلامی می‌خواهیم نسبت به این ظلم سکوت خود را شکسته و به وظیفه انسانی و اسلامی خود عمل نمایند. ان تنصر الله ینصر کم و یثبت اقدامکم /والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
آیت‌الله مکارم شیرازی: سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم عملی شیطانى است
آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در بیانیه‌ای نسبت به اقدام حکام بحرین در سلب تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم اظهار داشت: حکام بحرین که از عقل و درایت کافی برخوردار نیستند، خود را در گرداب خطرناکی افکنده‌اند که روز به روز بر گرفتاری آن‌ها افزوده می‌شود.
در بیانیه این مرجع تقلید آمده است: حکام بحرین با کمک عربستان سعودی که به‌سبب ناکامی‌هایش در سوریه و عراق و یمن به‌صورت کشتی شکسته‌ای درآمده که در حال غرق شدن است، دست به کارهای خطرناک عجیبی زده‌اند، از جمله پس از تخریب ده‌ها مسجد و حسینیه و زندانی‌کردن گروه زیادی از بزرگان و افراد عادی شیعه و ممنوع کردن نماز جماعت و تضییقات سوء دیگر اقدام به سلب تابعیت عالم بزرگ بحرین شیخ عیسی قاسم کرده، کاری که ممکن است حکام بحرین را به نقطه پایان حکومت‌شان برساند.
در ادامه این بیانیه تصریح شده است: سلب تابعیت، یک عمل غیرانسانی و شیطانی است، کسی که خودش و اجدادش در کشوری زیسته‌اند در آن کشور حق دارند و این حق را هیچ‌کس نمی‌تواند از آن‌ها بگیرد و اگر بنا باشد سلب تابعیتی شود، باید از آل‌خلیفه شود، زیرا اجداد آن‌ها از عربستان سعودی و نجد آمده، در حالی که حضرت شیخ عیسی قاسم خود و اجدادش همه بحرینی هستند.
در این بیانیه تأکید شده است: شیعیان بحرین تاکنون در تظاهرات مسالمت‌آمیزشان گفته‌اند اگر حقوق مسلم آن‌ها داده شود، حاضرند با برادران اهل سنت که عداوت و دشمنی با آن‌ها نداشته باشند همزیستی مسالمت‌آمیز کنند، ولی حکام بحرین که از عقل و درایت کافی برخوردار نیستند، خود را در گرداب خطرناکی افکنده‌اند که روز به روز بر گرفتاری آن‌ها افزوده می‌شود، آنها باید درک کرده باشند که مراجع شیعه هرگز این‌گونه کارها را تحمل نخواهند کرد.
آیت الله صافی گلپایگانی: سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم عواقب وخیمی در بر خواهد داشت
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در پیامی ضمن محکوم کردن اقدام رژیم آل خلیفه در سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم از علمای بزرگ اسلام و سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر خواستند که نسبت به این عمل زشت و خلاف انسانیت سکوت ننموده و برای رفع این تصمیم نابخردانه که عواقب وخیمی را در برخواهد داشت، اقدام سریع بنمایند.
متن پیام این مرجع عالیقدر به شرح زیر است:
 بسم الله الرحمن الرحیم
سلب تابعیت یکی از رهبران مجاهد و عالم بزرگ بحرین توسط نظام حاکم بر آن کشور که مخالف تمام قوانین مدنی، انسانی و شرعی می‌باشد، موج تعجب، تأثر و تأسف فراوان گردید. در زمانی که مسلمانان و کشورهای اسلامی در مقابل دشمنان و مستکبرین شدیداً نیازمند یکپارچگی و اتحاد می‌باشند، متأسفانه بعضی از سران دول اسلامی به جای اینکه ندای مظلومیت ملت خود را بشنوند و به آنان پاسخ مثبت دهند، و خواسته‌های قانونی آنان را برآورده نمایند، در مقابل ملّت آزاده‌ی خود ایستاده و برای رضایت اربابان خود، هرکار خلاف قانون و ظلم و ستمی را انجام می‌دهند.
اینجانب سلب تابعیت عالم بزرگ دینی حضرت شیخ عیسی قاسم را محکوم نموده و از علمای بزرگ اسلام و سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر می‌خواهم که نسبت به این عمل زشت و خلاف انسانیت سکوت ننموده و برای رفع این تصمیم نابخردانه که عواقب وخیمی را در برخواهد داشت، اقدام سریع بنمایند.
۱۶ رمضان المبارک ۱۴۳۷
بیانیه آیت‌الله «سید کاظم حائری» در محکومیت لغو تابعیت شیخ عیسی قاسم
آیت‌الله «سید کاظم حائری» از مراجع تقلید عراق، مقیم قم، با صدور بیانیه‌ای اقدام دولت بحرین در لغو تابعیت شیخ «عیسی احمد قاسم» رهبر شیعیان بحرین را محکوم کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:
خداوند تعالی فرمود: (وَقَالَ الَّذِینَ کَفَرُوا لِرُسُلِهِمْ لَنُخْرِجَنَّکُمْ مِنْ أَرْضِنَا أَوْ لَتَعُودُنَّ فِی مِلَّتِنَا فَأَوْحَى إِلَیْهِمْ رَبُّهُمْ لَنُهْلِکَنَّ الظَّالِمِینَ)(ابراهیم: ۱۳)، و نیز فرمورد: (وَقَالَ فِرْعَوْنُ ذَرُونِی أَقْتُلْ مُوسَى وَلْیَدْعُ رَبّه إِنِّی أَخَافُ أَنْ یُبَدِّلَ دِینَکُمْ أَوْ أَنْ یُظْهِرَ فِی الاْرْضِ الْفَسَادَ) (غافر: ۲۶) موضع تاسف‌بار و به شدت محکوم ستمگران آل خلیفه در قبال علامه جلیل‌القدر شیخ عیسی قاسم و لغو تابعیت ایشان و نیز اتهام‌های این ظالمان علیه مسلحان و دعوت‌کنندگان به خدا را شنیدیم.
خداوند تعالی در کتاب کریمش و در سوریه ابراهیم و در آیه‌ای که در بالا ذکر شد این موضوع را به ما خبر داده؛ هم‌چنین در این آیه می‌فرماید: (فَمَا کَانَ جَوَابَ قَوْمِهِ إِلاَّ أَنْ قَالُوا أَخْرِجُوا آَلَ لُوط مِنْ قَرْیَتِکُمْ إِنَّهُمْ أُنَاسٌ یَتَطَهَّرُونَ) (نمل: ۵۶).. چهره زشت تاریخ امروز در بحرین و ملت ستمدیده آن خود را نشان داده است؛ تا دیروز مصلحان را از کشورشان اخراج و حق شهروندی را از آنها سلبمی کردند و ظالمان آل‌خلیفه امروز این تصمیم را علیه تعدادی از مومنان و در راس آنها جناب شیخ عیسی قاسم گرفته‌اند. آل خلیفه امروز همان بهانه‌های فرعون در مقابل موسی (ع) یعنی ادعای فساد دینی و فسار فی‌الارض را تکرار می کند همانگونه که در آیه ۲۶ غافر که ذکر شده، آمده است.
ظالمان و ستمگران می‌دانند که شیخ عیسی عمر شریفش را در راه موعظه و ارشاد ، دعوت به تحرکات سیاسی مسالمت‌آمیز، از بین بردن فرقه‌گرایی در میان طوایف اسلامی و دوری از خونریزی و نیز حفظ منافع کشور کوشیده است اما آل‌خلیفه نیروهای بیگانه را به کار گرفته و از حمایت مال و زور عربستان و تایید آمریکایی در منطقه اسلامی برخوردار است.
این مساله فقط به بحرین محدود نخواهد شد بلکه (افراد پشت پرده) یک تسویه فراگیر برای جریان اسلامی در منطقه را دنبال می‌کنند ؛ نشانه‌های تفاهم که احتمالا با رژیم اسرائیلی بسته شده، روزی زشتی خود را نشان خواهد داد. علی کل حال، این تصمیم ظالمانه علیه شیخ قاسم در محدوده بحرین نقض آشکار اصول مقدس ملت مومن بحرین و صدمه روحی بزرگی به حس اسلامی و ملی آن است.
Print Friendly, PDF & Email
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.