کد خبر : 7908
تاریخ انتشار : یکشنبه 26 دی 1395 - 13:39

دفاع مقدس را در فضاهای شهری رشت معنادار می‌کنیم

دفاع مقدس را در فضاهای شهری رشت معنادار می‌کنیم

شهردار رشت گفت: دفاع مقدس صرفاً یک کلمه و صفت نیست و می‌خواهیم آن را در یک تداعی فرهنگی در فضاهای شهری رشت معنادار کنیم.

به گزارش گیلانستان , سیدمحمدعلی ثابت قدم در مراسم رونمایی از المان میدان دفاع مقدس اظهار داشت: دفاع مقدس صرفاً یک کلمه و صفت نیست و می‌خواهیم آن را در یک تداعی فرهنگی در فضاهای شهری معنادار کنیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ باید پایدار بماند تا اصالت ذهنی جامعه بر اساس آن شکل بگیرد اظهار کرد: در جایی که قرار است معنویت را سرلوحه خود قرار داریم باید مفاهیم انتزاعی را به تصویر بکشیم.

شهردار رشت هنر را زبانی خلاق گونه برای انتقال مفاهیم به نسل جدید عنوان کرد و گفت: می‌توانیم در 5 موضوع، رویکرد هنرمحور را در فضاهای شهری برای طراحی المان‌ها داشته باشیم.

ثابت قدم افزود: می‌توانیم در محلات و گره‌های شهری، تجلی ذهنی ایجاد کنیم و خاصیت میدان دفاع مقدس این است که در یک گره شهری واقع شده است.

شهردار رشت با بیان اینکه خانواده شهیدان نهی قناد ما را در مسیر توسعه همراهی می‌کنند بیان کرد: مسیر توسعه باید ادامه دهنده راه عزیزانی باشد که در آن مسیر پاگذاشته‌اند.

ثابت قدم خاطرنشان کرد: رسیدن به حقانیت و معنویت تنها با شعار نیست و با عمل محقق می‌شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت نیز در این مراسم اظهار داشت: در شورای چهارم به اندازه کل دوران پس از انقلاب نامگذاری معابر شهدا و تصاویر شهدا در رشت انجام شده است.

سید رضا موسوی روزان با اشاره به اینکه سال‌ها اسم این میدان دفاع مقدس بود ولی نمادی از دفاع مقدس در این میدان وجود نداشت گفت: به لطف خدا و همت شهردار

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری تاکید دارند که یاد شهدا را زنده نگه داریم تاکید کرد: یکی از راه‌های زنده نگه داشتن یاد شهدا این است که نام شهیدان را عینی و ملموس ببینیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت با اشاره به اینکه نباید برای گرامیداشت یاد شهدا تنها به برگزاری یادواره‌ها بسنده کنیم خاطرنشان کرد: اگر نامگذاری معابر به نام شهدا و المان‌های شهدا شکل نگیرد نام شهدا به تدریج فراموش می‌شود.

موسوی روزان با اشاره به طراحی المان‌ها اظهار کرد: باید معنا و مفهوم المان نیز مشخص باشد تا مفاهیم و ارزش‌ها را بتواند به بیننده منتقل کند.

وی با بیان اینکه برای نصب المان میدان دفاع مقدس درختان کاج این میدان قطع نشد تاکید کرد: درختان کاج تنها از محل خود برداشته شد و دوباره در پارک شهر کاشته شد و اگر غیر از این بود از المان تصویر خاصی مشاهده نمی‌شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت با تاکید بر اینکه هیچ گاه نباید بدون مطالعه حرف بزنیم خاطرنشان کرد: هیچ درختی در میدان دفاع مقدس قطع نشد و تنها از مکانش برداشته شد و در جای دیگری کاشته شد.

print

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.