کد خبر : 44477
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۲

جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت؛

راه‌اندازی خانه قرآن و عترت در رشت/ تدوین سند راهبردی فرهنگی در رشت

راه‌اندازی خانه قرآن و عترت در رشت/ تدوین سند راهبردی فرهنگی در رشت

جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت از راه‌اندازی خانه قرآن و عترت در رشت باهدف توسعه فرهنگ قرآنی در این شهر خبر داده شد.

به گزارش گیلانستان رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت صبح امروز در نود و هفتمین جلسه این کمیسیون در ساختمان جلسات شورای شهر رشت با گرامیداشت یازدهم آذر مصادف با سالروز شهادت میرزا کوچک جنگلی اظهار کرد: میرزا یک اسطوره بزرگ و مایه افتخار مردم گیلان است.

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه در شهر رشت گروه‌های متعدد فرهنگی، مذهبی و غیره مشغول فعالیت هستند، افزود: حوزه مدیریت شهری تلاش‌های فراوانی طی سال‌های اخیر در مباحث فرهنگی انجام داده است و هراندازه تعامل مابین دستگاه‌ها از این بابت بیشتر باشد به‌طور یقین نتایج بهتری دراین‌باره حاصل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد نشاط در جامعه امری ضروری است، بیان کرد: این مهم باید موردتوجه دستگاه‌های مربوطه باشد و حفظ ارزش‌ها برای همه حائز اهمیت است.

رونمایی از مجموعه اشعار با مضمون میرزا کوچک جنگلی در رشت

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده پیرامون روز رشت اشاره کرد و گفت: اقدامات خوبی دراین‌باره در دست برنامه‌ریزی است و صبح فردا نیز از مجموعه اشعاری با مضمون میرزا کوچک جنگلی در خانه میرزا واقع در استادسرا رونمایی می‌شود.

شیرزاد با بیان اینکه در اجرای برنامه‌های فرهنگی نیازمند وحدت و تعامل بیشتری هستیم، تصریح کرد: برنامه‌هایی که به‌صورت تعاملی مابین شهرداری رشت و دیگر دستگاه‌ها برگزار شد  رضایتمندی شهروندان را به همراه داشت که از آن جمله می‌توان به برپایی ایستگاه‌های سلامت در پیاده راه فرهنگی و غیره اشاره کرد.

وی با تأکید بر اینکه نام و یاد روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی باید بیش از این در شهر رشت مشاهده شود، افزود: باید در خیابان سردار جنگل نیز اِلمانی از این اسطوره بزرگ گیلانی در معرض دید عموم قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت با اشاره به اینکه در شهرداری رشت منابع مالی به‌منظور انجام امور وجود دارد، بیان کرد: منابع مالی موجود باید به‌درستی مدیریت‌شده و پروژه‌ها اولویت‌بندی شوند.

اجرای سند راهبردی فرهنگی از سال ۹۹ در رشت

شیرزاد به راه‌اندازی خانه قرآن و عترت در رشت اشاره کرد و گفت: دراین‌باره با شهردار رشت صحبت‌هایی انجام داده‌ام و امیدوارم به‌زودی کلنگ احداث این مرکز قرآنی باهدف توسعه فرهنگ قرآنی به زمین بخورد.

وی با اشاره به تدوین سند راهبردی برای برنامه‌های فرهنگی در رشت افزود: این مهم به‌زودی توسط سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت تدوین می‌شود و از ابتدای سال ۹۹ اجرای آن در دستور کار قرار می‌گیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت به لایحه سامان‌دهی دکل‌های مخابراتی در رشت اشاره کرد و گفت: دکل‌های مخابراتی فاقد مجوز در رشت باید جمع‌آوری‌شده و این دکل‌ها باید در مکان‌هایی نصب شوند که کمترین تبعات اجتماعی و زیست‌محیطی را برای شهروندان به همراه داشته باشند.

تدوین سند راهبردی شورای شهر رشت

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به تدوین سند راهبردی شورای شهر رشت اظهار کرد: در این مرحله منتظر اظهارنظر نخبگان هستیم و پس از پردازش نهایی این سند اجرایی می‌شود.

سید امیرحسین علوی با بیان اینکه شورای پنجم رشت با تمامی مشکلات مالی اقدامات خوبی در حوزه فرهنگ انجام داده است، افزود: امیدوارم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

روز رشت به‌یادماندنی شود

عضو دیگر کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در برخی از مواقع به لحاظ محتوایی نیازمند تعامل هستیم، اظهار کرد: روز رشت فقط متعلق به شورا و شهرداری نیست و تمامی دستگاه‌ها می‌توانند درروند اجرای برنامه‌های آن دخیل باشند.

محمدحسن عاقل منش با بیان اینکه باهم افزایی بهترین اتفاقات برای رشت رقم می‌خورد، افزود: با تشکیل کارگروه‌های مختلف و با بهره‌مندی از تمامی ظرفیت‌ها می‌توانیم روزی به‌یادماندنی در روز رشت سال جاری برای شهروندان رقم بزنیم.

برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی در بوستان‌های رشت

دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر گیلان نیز در این جلسه با گرامی داشت یاد و خاطره روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی اظهار کرد: در دوران پهلوی فاسد از این مبارز بزرگ به‌عنوان یاغی نام‌برده می‌شد.

حسن کربلایی با بیان اینکه مراکز فرهنگی در رشت به نام میرزا کوچک جنگلی مزین شود، افزود: بسیاری از افرادی که درگذشته به لحاظ رتبه و جایگاه هم‌طراز میرزا بودند امروزه در زادگاهشان بسیار مطرح و شناخته‌تر شده نسبت به میرزا هستند و انتظار داریم برنامه‌های فرهنگی با این محتوا بیشتر شود.

وی با تأکید بر اینکه در بوستان‌های سطح رشت اقدامات فرهنگی بیشتری انجام شود، بیان کرد: برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی در درون پارک‌های سطح رشت با بهره‌مندی از ظرفیت هنرمندان بومی و معلول استقبال شهروندان را به همراه دارد.

دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر گیلان به برپایی کلاس‌های تحکیم خانواده در پارک‌های سطح شهر اشاره کرد و گفت: مراکز قرآنی در رشت باید تقویت شوند و فضاهای عمومی مکانی مناسب به‌منظور ترویج مباحث فرهنگی است.

کربلایی با تأکید بر مسجد محوری در ارائه برنامه‌های فرهنگی در رشت افزود: در درون مساجد در حال حاضر برنامه‌های متنوعی در دست اجرا است و معتقدم با تقویت هر چه بیشتر مساجد نتایج خوبی در حوزه فرهنگ محقق می‌شود.

علیرضا قانع مدیر روابط عمومی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مشارکت اقشار مختلف در مباحث فرهنگی سازنده است، اظهار کرد: در برنامه‌های فرهنگی نیز باید مطالبه گری باشد.

تجمع بزرگ ایام فاطمیه در پیاده راه فرهنگی رشت

مسئول هیئت رزمندگان گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه رشت درگذشته شهر اولین‌ها بود، اظهار کرد: باید ببینیم رشت امروز در چه جایگاهی قرار دارد.

محمدحسن حاتمی با بیان اینکه هم‌زمان با ایام فاطمیه در پیاده راه فرهنگی رشت تجمع بزرگی برگزار می‌شود، افزود: در هر حوزه‌ای اگر به مردم به‌خوبی اطلاع‌رسانی شود و گفتمان عمومی شکل بگیرد نتایج خوبی رقم می‌خورد و حوزه فرهنگ نیز از این قاعده مستثنا نیست.

تشکیل ۱۶ کارگروه در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در گیلان

دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شناخت ظرفیت‌ها از اهداف جبهه فرهنگی است، اظهار کرد: تاکنون ۱۶ کارگروه در این جبهه تشکیل‌شده است.

حجت‌الاسلام مجتبی پور یوسفی با بیان اینکه به مناسبت سالگرد شهادت شهید میرزا کوچک جنگلی از مجموعه اشعار و پوستری با این محتوا رونمایی می‌شود، افزود: باید در راستای معرفی نهضت جنگل و نقش میرزا کوچک تلاش بیشتری صورت بگیرد.

وی با تأکید به تشکیل کارگروه مشترک فرهنگی مابین سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در گیلان بیان کرد: یک فکر برای تبدیل‌شدن به راهکار نیازمند یک فرآیند است و باید با نازل‌ترین قیمت کارهای فرهنگی تأثیرگذار ارائه کنیم.

محمدرضا محبوب، مدیر موسسه حقیقت سبز مفام جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه باید بر اساس واقعیت‌ها خط‌مشی آینده را ترسیم کنیم، اظهار کرد: باید با پیدا کردن فضاهای مشترک و اعتمادسازی نقایص را برطرف کنیم.

توجه به‌تمامی سلایق در سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت

سرپرست سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه برنامه‌های روز رشت در حال برنامه‌ریزی است، اظهار کرد: اخیراً بابت برآورد ریالی برنامه‌های این روز با شهردار رشت نشستی برگزارشده است.

حمیدرضا محمدی با بیان اینکه تمام تلاشمان را به‌منظور ارائه خدمت صادقانه به کار گرفته‌ایم، افزود: سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت به‌تمامی سلایق توجه دارد و به‌زودی با تمامی حوزه‌های فرهنگی هنری در رشت نشست‌هایی برگزار می‌کنیم.

برنامه‌های فرهنگی نیازمند به نیازسنجی هستند

معاون ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه باید در برنامه‌های فرهنگی چشم‌انداز داشته باشیم، اظهار کرد: مباحثی ازجمله عفاف و حجاب و غیره نیازمند برنامه‌ریزی‌های مدون هستند.

جعفر شفیعی با بیان اینکه در برنامه‌های فرهنگی باید بر اساس سرفصل‌های مشخص اقدام کنیم، افزود: برنامه‌های فرهنگی نیازمند نیازسنجی است.

کامیار مهدی پور معاون فرهنگی سپاه قدس گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مردم از کارهای خوب فرهنگی استقبال می‌کنند، اظهار کرد: شاخص‌های فرهنگی خوبی در حوزه‌هایی ازجمله موسیقی در اختیارداریم و معتقدم باید به‌تمامی ظرفیت‌های فرهنگی انقلابی توجه داشت.

احداث اِلمان از چهره‌های مطرح قرآنی در رشت

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه نقشه فرهنگی کشور در حال تدوین است، اظهار کرد: ما می‌توانیم از این سند بالادستی برای شهر رشت استفاده کنیم.

امیر حجت مرادی با بیان اینکه برای روز رشت تاریخ‌های پرافتخار دیگری را می‌توانستیم انتخاب کنیم، افزود: فرهنگ اهل‌بیت از ابتدای پیدایش اسلام در رشت وجود داشت و می‌توانستیم از تاریخ پرافتخار رشت روزی را به این نام اختصاص دهیم.

وی با تأکید بر اینکه اِلمانی از چهره‌های مطرح قرآنی در رشت احداث شود، گفت: با این اقدام به توسعه  بیشتر فرهنگ قرآنی توجه می‌شود.

بحث چالش‌برانگیز تأمین زمین در رشت

هانی عسگری نماینده سازمان فاوا شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در شهر رشت بحث تأمین زمین بسیار چالش‌برانگیز است، اظهار کرد: دراین‌باره با یکسری مقاومت‌هایی روبه‌رو هستیم.

هانی عسگری با بیان اینکه شهروندان تمایل به اینترنت پرسرعت دارند، افزود: برای پوشش نیازمند ایجاد دکل  هستیم و به همین منظور نقاطی در سطح شهر تعیین می‌کنیم.

انتهای پیام/فارس

print

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.