کد خبر : 52067
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 10:20

یک مدرس دانشگاه:

فرصت‌های پیش رو در مسیر تشکیل تمدن نوین اسلامی پس از انقلاب ایران

فرصت‌های پیش رو در مسیر تشکیل تمدن نوین اسلامی پس از انقلاب ایران

با ظهور و پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با رهبری امام خمینی (ره) بازتاب‌های آرمان‌های جهان‌شمول و جامع آن،نقطه‌های امید برای شکوفایی تمدن نوین اسلامی زنده شد؛ آن‌هم در دنیای تسخیرشده و مبهوت از آثار تمدن مادی‌گرای غربی، نقاط ضعف تمدن غربی از یک‌سو و جامعیت آرمانی انقلاب اسلامی از سوی دیگر

به گزارش گیلانستان،حسن حبیبی، مدرس دانشگاه در یادداشتی به مناسب سالگرد رحلت جان‌گداز بنیان‌گذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) نوشت:

با ظهور و پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با رهبری امام خمینی (ره) بازتاب‌های آرمان‌های جهان‌شمول و جامع آن،نقطه‌های امید برای شکوفایی تمدن نوین اسلامی زنده شد؛ آن‌هم در دنیای تسخیرشده و مبهوت از آثار تمدن مادی‌گرای غربی، نقاط ضعف تمدن غربی از یک‌سو و جامعیت آرمانی انقلاب اسلامی از سوی دیگر، یا به عبارتی نارضایتی‌ها و نتایج ناشی از سوء کارکردهای صدساله تمدن بی‌محتوا و نفع طلب غربی و از این‌سو آرمان‌های انقلاب اسلامی که مبتنی بر ذات و نیاز بشریت است دونیروی پیش برنده دنیای جدید به‌سوی تمدن نوین اسلامی (به تعبیر شایسته مقام معظم رهبری) خواهد بود.

*نکاتی از فرصت‌ها و امکانات مهم در مسیر ظهور تمدن نوین اسلامی

عمق فکری و نگرش همه‌جانبه اسلام:

انقلاب اسلامی به دلیل جامعیت دین مبین اسلام، چالش جدی در مقابل تفکرات مادی‌گرا و تک‌بعدی غربی ایجاد کرده است، غرب درحالی‌که از ابزارهای رسانه‌ای گسترده‌ای برخوردار است، پیام قوی ندارد؛ مهم‌ترین پیام غرب، آزادی است.

اما می‌دانیم که آزادی نمی‌تواند آرمان و هدف باشد.، آزادی فقط وسیله است و ظرفی است که به گفته آیت‌الله شهید صدر، به مظروف احتیاج دارد؛ اما پیام انقلاب اسلامی، جامع و همه‌جانبه نگر بوده و مبتنی بر نیازهای روحی و جسمی انسان است. اساساً اندیشه محدود غرب در تقابل با چالش‌های فکری -فلسفی که اسلام برایش ایجاد کرده، تاب مقاومت ندارد.

عملکرد سوء استعماری غرب به‌عنوان نتیجه ماهیت و اندیشه غربی:

اندیشه اومانیستی، خود را در عملکردهای سوء استعماری غرب نشان داده است؛ استعمار ملت‌ها و تلاش‌های دائمی غربیان برای دستیابی به منافع ملی دیگران، غرب را در نزد ملت‌های دیگر منفور کرده؛ امری که موجب ایجاد آمادگی برای پذیرش تمدن نوین اسلامی‌شده است.

تاریخ معاصر کشورهای آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین، پر است از نتایج سوء عملکرد غربیان در این سرزمین‌ها؛ این عملکرد منفی صدساله، چهره کریه و خشن و نفع طلب و خودمحور از غرب ترسیم کرده و ملت‌ها را مستعد پذیرش تمدن نوین ساخته است.

بحران‌ها، چالش‌ها و فروپاشی‌های تدریجی فکری، سیاسی، و اقتصادی در غرب:

در چند دهه گذشته آرام‌آرام در غرب شاهد نوعی فروپاشی فکری -فلسفی بوده‌ایم که به‌مرورزمان بر ابعاد آن افزوده می‌شود.

این امر بعلاوه مجموعه‌ای از دلایل دیگر، زمینه ایجاد چالش‌ها و بحران‌های سیاسی و اقتصادی را فراهم آورده که خود را در به‌هم‌ریختگی اوضاع و تغییرات سیاسی نشان داده است؛ برای مثال روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، در این راستا تعبیر می‌شود.

جنبش وال‌استریت ۹۹% فقیر در مقابل یک درصد ثروتمند، و اعتراضات نژادپرستی و عدالت‌خواهی این روزها، نیز نمونه‌ای از اعتراضات سال‌های اخیر در کشورهای غربی به‌ویژه آمریکاست.

انگیزه‌های قوی پیدایش تمدن نوین ناشی از وقوع انقلاب اسلامی:

انقلاب اسلامی به دلایل آرمانی، انگیزه قوی برای ساختن دنیای جدید و تمدن نوین ایجاد کرده است.

این انقلاب به شکل‌های گوناگون در مسائل منطقه‌ای و جهانی تأثیر نهاده و ازجمله باعث گسترش بیداری اسلامی در جهان شده است.

امروزه گرایش گسترده به دین مبین اسلام در سراسر جهان‌دیده می‌شود، بی‌تردید این بازتاب، و این گرایش، آرمان تشکیل تمدن نوین اسلامی را به آرمان جهانی تبدیل می‌کند.

وابستگی غرب به منابع معدنی، انسانی و جغرافیای شرق:

غرب برای بالندگی خود، به منابع معدنی (مانند نفت، گاز و فلزات راهبردی) و انسانی (نیروی انسانی متخصص و نیز کارگران کشورهای شرقی) همچنین جغرافیای مناطق راهبردی شرق به‌شدت نیازمند است. ایجاد هرگونه اختلال در این سه زمینه غرب را تضعیف می‌کند و موجب هموار شدن مسیر تمدن نوین اسلامی می‌شود.

اکنون ما در جهان جدیدی زندگی می‌کنیم که ادامه سلطه کشورهای استعماری را آرام‌آرام با چالش‌های بیشتری مواجه و استقلال‌خواهی را تقویت می‌نماید، هرچند کشورهای سلطه‌گر به تلاش‌ها و روش‌های خود و حتی به خلق روش‌های نوین سلطه ادامه می‌دهند.

در اختیار گرفتن ابزارهای رسانه‌های جدید:

 ورود به عصر دیجیتال و گسترش ابزارهای رسانه‌ای تنها غرب را منتفع نمی‌کند، بلکه فرصتی مهم را در اختیار دیگران نیز می‌گذارد تا پیام‌های خود را در سطح جهان منتشر کنند.

ازآنجاکه غرب، پیام خوب ندارد به دلیل تفکرات تک‌بعدی و مادی‌گرا مکتب و دین مبین اسلام -که جامعه نگر و حقیقت‌بین است- مجال خوبی برای جهانی کردن اندیشه جامعه خود می‌یابد.

درحالی‌که تمدن غربی، هم به دلیل نقصان در مبانی اندیشه‌های فکری- فلسفی و هم به دلایل کارکردی، وارد دوره افول و نزول گردیده، با پیروزی انقلاب اسلامی و نهضت امام راحل (ره) و بازتاب‌های اندیشه‌های آن در جهان، نشانه‌های ظهور یک تمدن نوین در حال گسترش دیده می شود. امروزه مسلمانان در بیش از ۵۵ کشور جهان در اکثریت هستند و اندیشه اسلامی در سراسر جهان در حال گسترش است.

با پیروزی انقلاب اسلامی، اندیشه چالشگر سازگار با فطرت انسانی یعنی آرمان‌های اسلامی، پا به عرصه جهان گذارد و در سالیان پس از پیروزی انقلاب توانست حق جویان و دوستداران بسیاری را در جهان با خود همراه سازد. آرمان‌های این انقلاب به‌عنوان چالشگر بیرونی در برابر تمدن غربی (نه چالشگر درونی که میل به سازش دارد) در حال جهانی‌شدن و فراهم کردن شرایط برای افول نهایی آرمان‌های غربی است.

انتهای پیام/

print
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.