کد خبر : 71562
تاریخ انتشار : شنبه 1 آبان 1400 - 17:24

مطالبات گیلانی‌ها از بیستمین استاندار/ اشتغال و بکارگیری نیروهای جوان اولویت باشد

مطالبات گیلانی‌ها از بیستمین استاندار/ اشتغال و بکارگیری نیروهای جوان اولویت باشد

«اسدالله عباسی» به عنوان بیستمین استاندار گیلان انتخاب شد که ساماندهی وضعیت پسماند، اشتغال زایی و بکارگیری نیروهای جوان و انقلابی از مهم ترین مطالبات گیلانی ها از وی است.

به گزارش گیلانستان، دولت بالاخره بعد از حدود دو ماه از آغاز به کار خود چهارشنبه هفته گذشته «اسدالله عباسی» را به عنوان بیستمین استاندار استان گیلان و هفتمین استاندار بومی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی انتخاب کرد.

«اسدالله عباسی» متولد سال ۱۳۴۰ در روستای هلوکله بخش چابکسر شهرستان رودسر و دارای مدرک دکتری تعلیم و تربیت و برنامه ریزی است. در کارنامه کاری عباسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال پایانی دولت دوم محمود احمدی‌نژاد، معاونت توسعه و مدیریت منابع همین وزارتخانه و نمایندگی رودسر و املش در ادوار هفتم و هشتم و دهم مجلس شورای اسلامی دیده می‌شود.

فقر گیلان زیر پوشش سبز

انتخاب یک استاندار بومی از مهم‌ترین مطالبات گیلانی‌ها بود که متأسفانه در دولت گذشته مورد توجه قرار نگرفت و همین موضوع در حدود چهار سال گذشته بیشترین آسیب را به این استان وارد کرد. استان گیلان با وجود برخورداری از مواهب طبیعی و خدادادی بسیار، متأسفانه با کوهی از مشکلات در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف مواجه است که همه این مشکلات زیر پوشش سبز این استان مخفی شده‌اند.

شاید استفاده از کلمه فقر برای استان سرسبزی همانند گیلان بهترین و کامل‌ترین توصیف از وضعیت این استان در سایه همه ثروت‌ها و سرمایه‌های طبیعی همانند کوه، دریا، جنگل، هم مرز بودن با کشورهای حاشیه خزر، برخورداری از ظرفیت‌های بالای کشاورزی، صنعتی، فرهنگی و از همه مهم‌تر نیروی انسانی جوان و متخصص باشد. مواهبی که در سال‌های گذشته برای توسعه این استان نه تنها مورد توجه قرار نگرفت بلکه شاهد به تاراج رفتن آن نیز بوده‌ایم.

استاندار جدید کار سختی در گیلان دارد زیرا امروز همه نگاه‌ها به برنامه و عملکرد این گزینه بومی است. یکی از مهم‌ترین کارهایی که عباسی بعد از تکیه بر صندلی استانداری گیلان باید در اولویت قرار دهد رسیدگی به مطالبات به حق مردم این استان است که در همه این سال‌ها به ویژه در دو سال اخیر رنج بسیاری از عملکردهای نادرست مسئولان ارشد را تحمل کرده‌اند.

یکی از چالش‌های مهمی که استاندار جدید گیلان با آن مواجه است این بوده که استان با وجود همه سرمایه‌ها، امروز به عنوان یکی از پیرترین استان‌های کشور محسوب می‌شود و عدم توجه به فرزند آوری در این استان افق روشنی برای آن ترسیم نکرده است و از سوی دیگر نیروهای جوان متخصص آماده به کار گیلان در این سال‌های اخیر نتوانسته‌اند شغلی مناسب برای خود یافته و این موضوع آسیب‌های اجتماعی فراوانی برای این استان به دنبال داشته است.

تعطیلی بسیاری از کارخانجات صنعتی گیلان که روزی این استان به عنوان قطب تولید محصولات آن در کشور مطرح بود و بیکاری هزاران کارگر و به یغما رفتن سرمایه‌های این کارخانجات از یک طرف، نبود برنامه مناسب در سال‌های اخیر برای استفاده از ظرفیت‌ها، همسایه بودن گیلان با کشورهای حاشیه خزر که بازار خوبی برای محصولات تولید داخلی به ویژه در بخش کشاورزی است، نشان می‌دهند که عباسی در سمت استانداری گیلان کار سختی در پیش دارد.

مطالبات گیلانی ها از بیستمین استانداربکارگیری نیروهای انقلابی در رأس امور

بهرام قربانپور یکی از فعالان رسانه‌ای گیلان اظهار کرد: این استان با توجه به موقعیت جغرافیایی و همچنین برخورداری از منابع و ظرفیت‌های ارزشمند در بخش‌های مختلف متأسفانه در جایگاه واقعی خود قرار ندارد لذا می‌طلبد استاندار جدید به صورت جهادی و میدانی کار کند.

وی با بیان اینکه مهمترین انتظاری که از استاندار منتخب می‌توان داشت بهره گیری از افراد انقلابی، دلسوز و کارآمد در ادارات به ویژه انتخاب فرمانداران توانمند است، افزود: ساماندهی ساختار اداری و مدیریتی باید در اولویت باشد.

قربانپور در ادامه با تأکید بر اینکه هرگاه بدنه اداری و مدیریتی سالم، متخصص و کارآمد شد مابقی بخش‌ها در ریل پیشرفت قرار می‌گیرد، گفت: استاندار جدید باید به این موضوع مهم توجه ویژه داشته باشد که برای توسعه و پیشرفت گیلان نیازمند داشتن تیم قوی در همه بخش‌ها است.

وی با اشاره به اینکه آن چیزی در دولت‌های گذشته شاهد آن بودیم عدم شایسته گزینی در لایه‌های مدیریتی استان و قرار گرفتن در مدار سیاسی بازی و لابی گری بوده است، اضافه کرد: همین موضوع گیلان را دچار چالش کرده و از مسیر توسعه عقب راند.

فعال رسانه‌ای گیلان با بیان اینکه با رویکرد دولت انقلابی دولت سیزدهم استاندار منتخب باید شیوه دولت را در پیش گرفته و کارنامه قابل قبولی از خود بر جا بگذارد، افزود: از سوی دیگر با توجه به بومی بودن استاندار منتخب و شناخت وی از استان می‌توان روزهای خوبی را برای گیلان انتظار داشت.

پسماند، زباله و تالاب اولویت‌های زیست محیطی استاندار جدید

یکی دیگر از شهروندان گیلان با اشاره به چالش‌های استان گیلان در زمینه زباله و پسماند، اظهار کرد: مدیریت پسماند و فاضلاب در گیلان به شدت نیازمند اقدامات فوری است.

مریم نیازی با اشاره به اینکه مناطقی که به دپوی زباله اختصاص داده شده، دارای وضعیت اسفناکی هستند، گفت: هجوم انواع فاضلاب به رودخانه‌ها، تالاب و دریا شایسته این استان نیست.

این شهروند گیلانی با بیان اینکه در همین راستا احیای تالاب انزلی و رودخانه‌های استان از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: گذشته از محیط زیست و منابع ملی گیلان که زخم‌های کاری بر تن دارند و سال‌ها است چشم انتظار مرهم بوده، معیشت مردم این استان نیز با تنگنا روبرو است.

وی با اشاره به اینکه بیکاری و تورم گردش چرخ معیشت را با سختی‌های بسیاری مواجه کرده است، افزود: این وضعیت در حالی است که افزایش مهاجرت به استان گیلان بر سنگینی مشکلات اضافه کرده است.

وی تأکید کرد: متأسفانه گیلان با وجود ظرفیت‌های متعددی که دارد تا کنون نتوانسته آن گونه که شایسته است از این موهبت‌ها بهره‌مند شود.

مطالبات گیلانی ها از بیستمین استاندارتوجه به فرهنگ و هنر

یکی دیگر از شهروندان گیلانی در گفتگو با خبرنگار مهر با تأکید بر اینکه استاندار جدید باید از نیروهای جوان، متعهد و متخصص استان استفاده کنند، اظهار کرد: استاندار جدید باید به دور از نگاه سلیقه‌ای و جناحی از نیروهای جوان گیلان در پست‌های مدیریتی استفاده کند.

سجاد عباسی با تأکید بر ضرورت نگاه ویژه به حوزه فرهنگ و هنری از سوی استاندار منتخب، گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر به ویژه در ایام شیوع ویروس کرونا این دو حوزه و فعالان آن نادیده گرفته شده‌اند.

وی با بیان اینکه گویش گیلکی نیز در این سال‌ها به فراموشی سپرده شده و نیازمند احیا و توجه بیشتر است، افزود: فرهنگ و هنر نیاز هر جامعه‌ای است پس باید به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این دو حوزه توجه بیشتری شود.

عباسی با تأکید بر اینکه باید از امکانات موجود در این بخش‌ها استفاده شود، ادامه داد: تعیین تکلیف تالار بزرگ مرکزی رشت که با سرمایه هنگفت بلا استفاده رها شده و اهالی فرهنگ و هنر گیلان نمی‌توانند از امکانات آن استفاده کنند باید جدی گرفته شود.

انتهای پیام/

print

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.