امروز یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
۱۱:۰۸:۲۸ - دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
گزارش ویژه/
ناتوانی استاندار گیلان و ستاد مدیریت بحران در حل مشکلات مناطق حادثه دیده اشکورات رودسر
آن چیزی که جای تاسف دارد اقدام دیر به هنگام مدیریت بحران و نهادهای امدادی استان در محل حادثه بود و همین امر موجب اعتراض مردم و همچنین خسارات بیشتری شد.

به گزارش گیلانستان، ۲۶خرداد بود که حوالی ساعت پنج عصر رگبار شدیدی در منطقه اشکورات رودسر موجب وقوع سیلاب و رانش زمین شد و خسارت های سنگینی را برجای گذاشت.
این سیلاب ابتدا چهار خانه روستایی که در بستر رودخانه قرار داشتند را با خود برد و پس از آن به زمین های کشاورزی، حیوانات محلی و خودرو های گردشگران هم رحم نکرد و در پی آن مرگ چهار نفر را در پی داشت.
پس از چند ساعت از حادثه پیش آمده بالاخره مسولین دست بکار شدند تا بحران به وجود آمده را مدیریت کنند! اما نتیجه چیزی نشد جز خسارت ۲۰میلیارد تومانی ،از بین رفتن راه های روستایی، خانه ها و زمین های مردم و از همه مهمتر از بین رفتن جان ۴ انسان.

آن چیزی که جای تاسف دارد اقدام دیر به هنگام مدیریت بحران و نهادهای امدادی استان در محل حادثه بود و همین امر موجب اعتراض مردم و همچنین خسارات بیشتری شد.

سوال اینجاست دقیقا کارکرد ستاد بحران استانداری گیلان چه میباشد!؟ چرا اتاق بحران باید فقط در روزهای بحران تشکیل و فعال شود؟

بهتر نیست با درس گرفتن از بحران هایی این چنینی که بارها در گیلان شاهد آن بودیم و با توجه به اینکه در زمان حاضر فناوری های پیشرفته فرصت های پیشگیری و مقابله با این گونه حوادث را فراهم کرده است چنین حوادثی به درستی مدیریت شود. این درحالی است که به دلیل نبود انسجام کاری و ضعف در برنامه های راهبردی اغلب برای کاهش خسارات و تلفات اندک در چنین بحران هایی فقط به موضوع امداد و نجات پرداخته می شود که در جایگاه خود لازم و قابل اهمیت است اما کافی نیست و باید این امور از سوی ستاد بحران و استاندار گیلان تقویت شود.

آنچه مسلم است؛ این تهدیدها را می توان با بهره گیری از تجربه های گذشته به فرصت تبدیل کرد و با برنامه ریزی مناسب و اجرای درست آن خسارات بلایای طبیعی را به حداقل رساند به طوری که با بازخوانی و برطرف کردن نقاط ضعف در مدیریت بحران و کنترل حوادث ناشی از آن می توان این بحران ها را مدیریت کرد.

سیلاب روز جمعه رودسر ،برنامه های مغفول مانده مدیریت بحران و کاستی ها را به مسئولان و استاندار گیلان گوشزد کرد تا شاید درس هایی از طبیعت بگیرند و بتوانند در روبرو شدن با سایر بلایای طبیعی ساز و کار آن را به درستی بکار ببندند.

امید است استاندار غیر بومی و کارآموز گیلان، با  کسب تجربه از سیلاب روز جمعه، در آینده بتواند حوادث و بحران های این چنینی را به درستی مدیریت نماید.

منبع: رویداد گیلان


  • آخرین اخبار
  • گوناگون
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
تبلیغات چاپ بنــــر تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات