کد خبر : 52959
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 تیر 1399 - 16:31

معاون دادگستری گیلان در نشست خبری:

پنج هزار و ۹۸۴ پرونده طلاق در سال ۹۸ به دادگاه‌های گیلان وارد شد/ تقسیم‌بندی دادسراها در رشت؛ از اقدامات مهم دادستانی

پنج هزار و ۹۸۴ پرونده طلاق در سال ۹۸ به دادگاه‌های گیلان وارد شد/ تقسیم‌بندی دادسراها در رشت؛ از اقدامات مهم دادستانی

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم گیلان سرقت را فراوان‌ترین جرم به وقوع پیوسته در سال اخیر برشمرد و از صعودی بودن سیر طلاق در گیلان خبر داد و گفت: طلاق در گیلان در راستای آمارهای کشوری سیر صعودی دارد و در سال ۹۷، پنج هزار و ۸۱۸ هزار پرونده طلاق در دادگاه‌های طلاق واردشده که بیشتر آن‌ها توافقی بوده است.

به گزارش گیلانستان،پیش از ظهر امروز (۱ تیر) به‌منظور تشریح عملکرد و اقدامات دادگستری کل استان، نشست خبری اصحاب رسانه و جراید با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم رئیس‌کل دادگستری گیلان در سالن شهید بهشتی دادگستری کل برگزار شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در این نشست با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیرماه – شهید بهشتی و ۷۲ تن از اصحاب دستگاه قضا اظهار کرد: قوه قضائیه بر اساس قانون اساسی قوه‌ای مستقل و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی است.

جان احمد آقایی با بیان اینکه شهید بهشتی پس از انقلاب اسلامی حسب دستور رهبر کبیر انقلاب مسؤولیت بنیان‌گذاری دستگاه قضا را بر عهده گرفتند، افزود: به فرموده رهبر معظم انقلاب شهید بهشتی فردی مدبر، حرفه اندیشی، فاضلی آینده‌نگر بوده و در خضوع و خشوع فروتن و حتی در مواجه با دشمنان خود با عدالت رفتار می‌کردند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به تفاوت گزارش دهی دستگاه قضا با قوای مقننه و مجریه، گفت: دستگاه قضا به دلیل ارزش قائل شدن حیثیت و آبروی صاحبان حقوق فردی و اجتماعی همچون دو قوای دیگر به‌صورت هرلحظه نمی‌تواند اقدامات خود را تشریح کند اما می‌تواند با اصحاب رسانه که قانون‌گذار به آن اعتماد کرده، گزارش دهد.

آقایی یکی از وظایف دستگاه قضا را احقاق حقوق عامه برشمرد و افزود: اگر دستگاهی بخواهد حقوق مردم را نادیده بگیرد و مطالبات مردم را زیر پا بگذارند، دستگاه قضا در مقابل آن‌ها خواهد ایستاد.

جلوگیری از دریافت پول در تفرجگاه‌ها و سواحل یکی از بزرگ‌ترین دستاورد دادگستری گیلان

وی یکی از اقدامات اخیر دادگستری کل در جهت احقاق حقوق عامه را پیشگیری از جمع‌آوری پول در تفرجگاه‌ها، سواحل و زیارتگاه‌ها برشمرد و تصریح کرد: دستگاه قضا در سال گذشته با تدوین بخشنامه‌ای جلوی دریافت مال نامشروع در زیارتگاه‌ها، سواحل و تفرجگاه‌ها را گرفت درحالی‌که بنا بر بررسی‌ها برخی از اماکن مذکور بالغ‌بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان درآمد داشته‌اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان دریافت پول در تفرجگاه‌ها و سواحل را پول زور خواند و گفت: برخی‌ها با طناب‌کشی در سواحل و دریافت پول زور از مردم باعث شدند تا مردم از سواحلی که تصرف‌شدگان دورتر است استفاده کنند و باخشم دریا مواجه شده و نهایتاً غرق شوند.

آقایی با تأکید بر اینکه بر همه مسؤولین خواسته‌شده تا برای دیدن طبیعت، زیارت قبور امامزادگان و مواهب خدادادی از مردم پول بگیرند، بیان کرد: اگر دادگستری در مقابل این نوع زیاده‌خواهی‌ها نمی‌ایستاد، برخی‌ها برای نفس کشیدن هم از مردم پول می‌گرفتند.

وی با بیان اینکه دادگستری پیشنهادی را نیز به دستگاه‌ها ارائه کرده تا بتوانند هزینه‌های خود را تأمین کنند، افزود: تنها در صورتی می‌توان از مردم پول گرفت که خدماتی به مردم داده شود و مردم به ازای هر خدمتی که دریافت می‌کنند به همان میزان پول پرداخت کنند.

نظارت بر حسن اجرای قانون یکی از وظایف دستگاه قضا

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان، اجرای صحیح قانون را از دیگر وظایف دادگستری‌ها برشمرد و گفت: قوانینی را که قانون‌گذار تصویب کرده توسط سازمان بازرسی و دادستان‌ها نظارت می‌شود تا اجرای قوانین در مسیر اصلی آن هدایت شود.

پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرم از دیگر وظایف دستگاه قضا

آقایی همچنین با اشاره به اصل پیشگیری در دستگاه قضایی بیان کرد: دستگاه قضا ابتدا تلاش می‌کند تاجرمی در جامعه رخ ندهد اما اگر جرمی حادث شد، اقداماتی را در پیش می‌گیرد مه بزه‌کار و یا مجرم اصلاح‌شده و مجدداً به جامعه برگردد.

سرقت، فراوان‌ترین جرم در گیلان

معاون پیشگیری از وقوع جرم گیلان با اشاره به میزان فراوانی کلی جرائم به وقوع پیوسته در گیلان افزود: سرقت، توهین، ضرب‌وجرح عمدی، صدمه براثر تصادفات، تهدید، تخریب، نگهداری مواد مخدر، کلاه‌برداری، رانندگی بدون گواهینامه، مزاحمت ملکی و ممانعت از حق جز ۱۰ جرم با بیشترین فراوانی در گیلان هستند.

وی با اشاره به فراوانی جرائم در گیلان در سال ۹۸ گفت: سرقت در گیلان با ۲۴ هزار و ۱۷۳ فقره بیشترین فراوانی را داشته و نسبت به سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته و مجموعه ۱۰ درصد کل پرونده‌های قضایی را شکل می‌دهد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به منشأ سرقت در گیلان تصریح کرد: فقر، اعتیاد و بیکاری در کنار ضعف نفس و سقوط تقوا اصلی‌ترین دلایل بروز سرقت در جامعه هستند درحالی‌که اگر تلاش‌های پیشگیرانه صورت گرفته انجام نمی‌شد، شمار سرقت در گیلان بیش از میزان کنونی بود.

آقایی توهین به اشخاص حقیقی را دومین جرائم با فراوانی بیشتر در گیلان برشمرد و افزود: ۱۷ هزار و ۹۴۴ فقره پرونده در حوزه توهین در گیلان ثبت‌شده که نسبت به سال گذشته با افزایش روبرو بوده است.

وی با بیان اینکه گیلان جز استان‌های مطلوب به لحاظ وقوع جرم است، گفت: گیلان در وقوع جرم‌هایی همچون سرقت هفتم، توهین بیست و پنجم، ایراد ضرب عمدی سی‌ام، در تصادفات رتبه سیزدهم، تهدید رتبه بیست و چهارم، نگه‌داری مواد مخدر در رتبه بیست و هفتم، استعمال مواد مخدر رتبه بیست و سوم، کلاه‌برداری رتبه بیست و دوم، رانندگی بدون گواهینامه رتبه بیست و هفتم کشوری را داشته‌ایم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه مجموع پرونده‌های کیفری در حوزه‌های قضایی در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته کاهش ۱۰ درصدی داشته، افزود: در سال ۹۸ مجموعاً ۲۱۵ هزار و ۹۱۵ پرونده و در سال ۹۷ مجموعاً ۲۳۹ هزار و ۷۲۲ پرونده بوده است.

طلاق در گیلان سیر صعودی دارد

آقایی با بیان اینکه طلاق در گیلان در راستای آمارهای کشوری سیر صعودی دارد، تصریح کرد: در سال ۹۷، پنج هزار و ۸۱۸ هزار پرونده طلاق در دادگاه‌های طلاق واردشده که بیشتر آن‌ها توافقی بوده و منشأ آن‌ها بیشتر اعتیاد، بیکاری، تعارضات جنسی، دخالت‌های طرفین، نقش فضای مجازی، خشونت، هیجانات زودگذر، لجبازی زوجین و خانواده‌ها و عدم شناخت یکدیگر (ازدواج‌های خیابانی) است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ نیز پنج هزار و ۹۸۴ پرونده وارد حوزه‌های قضایی گیلان شده، گفت: آمارها نشان می‌دهند میزان طلاق توافقی در گیلان طی سال گذشته نسبت به سال قبل‌تر رشد ۶ درصدی داشته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به انفال و تلاش‌های دادگستری گیلان نسبت به حفظ آن بیان کرد: در سال گذشته هفت هزار و ۵۱۳ هکتار از اراضی ملی در گیلان رفع تصرف‌شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان تقسیم‌بندی دادسراها در رشت را از اقدامات مهم دادستانی مرکز برشمرد و گفت: این تقسیم‌بندی منجر به کاهش هزینه، کاهش اطاله وقت و تسریع در صدور حکم شده و جز اقدامات ارزشمند دادگستری گیلان محسوب می‌شود.

آقایی، برخورد با دلالان در حوزه قضایی را از دیگر اقدامات ارزشمند دادستانی برشمرد و افزود: دادستان مرکز گیلان با دلالانی که در حوزه شهود ساختی و کارچاق‌کنی فعالیت می‌کردند با همکاری اطلاعات سپاه برخورد کرده که جزء اقدامات ارزشمند محسوب می‌شود.

انتهای پیام/فارس

print
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.