کد خبر : 110111
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 تیر 1403- 56: 10

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان عنوان کرد

افزوده شدن ماهانه ۱۰۰۰ مستمری بگیر در گیلان/ طلب ۲ همتی از کارفرمایان

افزوده شدن ماهانه ۱۰۰۰ مستمری بگیر در گیلان/ طلب ۲ همتی از کارفرمایان

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان، کل بیمه شدگان استان تا پایان اردیبهشت ماه امسال را بالغ بر ۵۰۲ هزار نفر دانست و اضافه کرد: در حوزه مستمری بگیران (شامل بازنشته و از کار افتاده و بازمانده) نیز شاهد افزوده شدن ماهانه ۱۰۰۰ نفر در استان هستیم.

به گزارش گیلانستان، کیوان مرتضوی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا در حاشیه حضور در تحریریه این خبرگزاری، سازمان تامین اجتماعی را یکی از بزرگترین و گسترده ترین سازمان های بیمه ای کشور دانست و اظهار کرد: بیش از ۴۶ میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که این رقم در استان گیلان یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است.

 

وی بالغ بر ۵۵ درصد جمعیت استان گیلان را تحت پوشش تامین اجتماعی دانست و افزود: اداره کل تامین اجتماعی استان گیلان یک واحد ستادی و ۲۸ شعبه شهرستانی و هفت شعبه اقماری و ۹ کارگزاری دارد که عهده دار تعهدات کوتاه مدت و بلندمدت در قالب انواع مستمری و بازنشستگی و از کار افتادگی و بازماندگان و بیمه بیکاری و غرامت دستمزد و غرامت فوت و غرامت بارداری و… هستند.

 

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان با بیان اینکه متوسط پرداختی ماهانه به بازنشستگان استان در سال گذشته ۱۳۷۰ میلیارد تومان بوده است، عنوان کرد: سال ۱۴۰۲ در مجموع ۱۷ هزار میلیارد تومان به بیمه شدگان پرداخت کردیم.

 

مرتضوی پرداختی ماهانه بازنشستگی در سال جدید را ۱۹۳۰ میلیارد تومان دانست و تصریح کرد: در سه ماهه نخست امسال ۵۸۰۰ میلیارد تومان به بازنشستگان پرداخت شد و شاهد پرداخت ۵۰۰ میلیارد تومانی در قالب علل الحساب سه میلیون تومانی همسان سازی هستیم.

 

وی با بیان اینکه سال گذشته ۷۳۰۰ نفر به صورت ماهانه مقرری بیمه بیکاری را دریافت کردند، گفت: سال گذشته بالغ بر ۴۷ میلیارد تومان در ماه مقرری بیمه بیکاری را پرداخت کردیم که در مجموع کل سال به ۵۰۰ میلیارد تومان رسید؛ در سال جاری نیز شاهد پرداخت ماهانه ۶۰ میلیارد تومان هستیم که نشان دهنده کاهش چهار درصدی در تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری است.

 

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان با اشاره به نقش بیمه در تولید و اشتغال، یادآور شد: تامین اجتماعی متولی اشتغال نیست، اما به صورت غیر مستقیم به پایداری اشتغال کمک می کند.

 

وی همچنین از اجرای طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی برای افراد فاقد هرگونه پوشش بیمه ای خبر داد و خاطرنشان کرد: این طرح در راستای گسترش پوشش بیمه ای برای اقشار مختلف اجرا شده و نتایج خوبی داشته است؛ به گونه ای که در ۲۰ ماهه اجرای طرح ۳۰ هزار نفر در گیلان در قالب بیمه زنان خانه دار، دانشجویان، مشاغل آزاد، بازاریان و… تحت پوشش قرار گرفته اند.

 

مرتضوی بیمه فراگیر خانواده ایرانی را اختیاری و دارای سه سطح ۱۲ درصد(بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی)، ۱۴ درصد (بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی) و ۱۸ درصد (بازنشستگی و از کار افتادگی و فوت و…) دانست و بیان کرد: حق بیمه فراگیر بین ۸۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. شاهد استقبال دانشجویان از این طرح هستیم و زنان خانه دار و دختران بالای ۱۸ سال نیز می توانند بیمه شوند.

 

وی ۲۵ هزار نفر از بیمه شدگان گیلان را کارگر ساختمانی دانست و تصریح کرد: ۲۵ هزار نفر از بیمه شدگان استان راننده و ۵۶۰۰ نفر بافنده و قالی باف هستند.

 

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان کل بیمه شدگان استان تا پایان اردیبهشت ماه امسال را بالغ بر ۵۰۲ هزار نفر دانست و اضافه کرد: در حوزه مستمری بگیران(شامل بازنشته و از کار افتاده و بازمانده) نیز شاهد افزوده شدن ماهانه ۱۰۰۰ نفر در استان هستیم.

 

مرتضوی با بیان اینکه ۱۲۴ هزار نفر بازنشسته و ۷۱۹۰ نفر از کار افتاده و ۶۰ هزار نفر بازمانده داریم، گفت: طی دو دهه اخیر با رشد ۵۰۰ درصدی تعداد مستمری بگیران استان مواجه شده ایم و از ۳۲ هزار نفر در ابتدای دهه ۸۰ به ۱۹۲ هزار نفر رسیده ایم.

 

وی یکی از دلایل افزایش مستمری بگیران استان را ناشی از مهاجرت سالمندان و انتقال پرونده های بیمه ای آنان دانست و اضافه کرد: گیلان سالمندترین استان کشور است.

 

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان هزینه ماهانه تعهدات بیمه ای استان را ۲۰۰۰ میلیارد تومان دانست و متذکر شد: نسبت پشتیبانی بیمه (بیمه شده به مستمری بگیر) در گیلان از همه استان ها کمتر بوده و متوسط کشور و استان به ترتیب ۴.۲ و ۲.۸ است؛ همچنین با نرخ رشد بیمه شده چهار درصد و نرخ رشد بازنشسته ۱۰ درصد مواجه هستیم.

 

وی اشتغال پایدار و واقعی را موجب ارتقای سرمایه تامین اجتماعی دانست و بیان کرد: سامانه کارفرمایان را هوشمندسازی، به روز و متمرکز کردیم و کلیه اطلاعات هویتی و شغلی و بیمه ای کارگر به صورت برخط در دسترس است.

 

مرتضوی از اخذ مجوز احداث ساختمان های شعب بیمه تامین اجتماعی در لاهیجان و صومعه سرا خبر داد و اضافه کرد: ساختمان جدید شعبه یک بیمه تامین اجتماعی رشت نیز در دست ساخت است.

 

وی با اشاره به برپایی بالغ بر ۲۰۰ میز خدمت تامین اجتماعی در شهرک های صنعتی و مساجد و دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی استان، یادآور شد: سال گذشته ۱۶۰ میلیارد تومان در بخش تعهدات کوتاه مدت تامین اجتماعی پرداخت کردیم که شامل کمک هزینه کفن و دفن و خرید اورتز و پروتز و… بود.

 

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان با بیان اینکه پرداخت حق بیمه توسط کارفرمایان به صورت پیامکی اطلاع رسانی می شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۷ سرویس غیر حضوری را به بیمه شدگان ارئه می دهیم؛ همچنین تقسیط بدهی کارفرمایان را در دستور کار داریم.

 

وی بدهی فعلی تامین اجتماعی از کارفرمایان و دستگاه های اجرایی استان را ۲۰۰۰ میلیارد تومان دانست و تاکید کرد: ۲۵۰۰ فقره وام قرض الحسنه ۲۰ و ۳۰ میلیون تومانی به بازنشستگان پرداخت شد.

 

مرتضوی با بیان اینکه ۲۰۰۰ نفر در شهرک های صنعتی استان کار می کنند، بر راه اندازی مراکز درمانی تامین اجتماعی جهت ارائه خدمات اولیه اورژانس در حوادث ناشی از کار در شهرک های صنعتی تاکید و عنوان کرد: اگر کارفرما مباحث مرتبط با ایمنی کار را رعایت نکند، جریمه می شود و باید کل هزینه های کارگر را پرداخت کند؛ البته طی سال گذشته شاهد روند کاهش حوادث ناشی از کار بودیم.

 

انتهای پیام

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار