کد خبر : 88426
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 اسفند 1401- 46: 23

ارائه برنامه توسط حسین مرادی و رضا طاهری دو کاندیدای غیر بومی تصدی شهرداری رشت

ارائه برنامه توسط حسین مرادی و رضا طاهری دو کاندیدای غیر بومی تصدی شهرداری رشت

حسین مرادی و رضا طاهری دو‌ کاندیدا از مجموع چهار کاندیدای راه یافته به مرحله نهایی احراز پُست شهردار رشت ، با حضور در ساختمان شورای رشت به ارائه برنامه هایشان پرداختند.

به گزارش گیلانستان، رئیس شورای اسلامی شهر رشت امروز در هفتاد و ششمین جلسه علنی شورا که با دستور بررسی رزومه دو تن از چهار کاندیدای نهایی تصدی جایگاه شهردار رشت در ساختمان شورای شهر برگزار شد ، با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار کرد: سیزدهم اسفند ماه مصادف با ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان است و مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان فرمودند: قبل از انقلاب به جوانان و غیر جوان فرصت ابتکار و خلاقیت در زمینه های علمی و سایر زمینه ها داده نمی شد ،اما انقلاب نیروی اعتماد به نفس را زنده کرد.

 

محمد حسین واثق کارگرنیا با بیان اینکه دشمنان قسم خورده انقلاب امروزه با پرداخت هزینه های گزاف برای نابودی جوان ایرانی در تلاشند افزود: اما  دشمنان بدانند که جوانان ایران اسلامی از همان دورانی که در گهواره بودند با زمزمه های یا حسین مادرانشان رشد کرده اند و  تا روزی که جوان ایرانی در مکتب حسینی و زیر سایه سار ولایت حرکت می کنند یقینا روز به روز موفق تر از گذشته هستند و قله های افتخار را یکی پس از دیگری فتح می کنند.

 

وی به موضوع نامزدی رشت به عنوان شهر جهانی خلاق صنایع دستی اشاره کرد و گفت : چند روز اخیر شاهد تلاش های دستگاه های مختلفی از جمله استانداری ومیراث فرهنگی وشورا و شهرداری رشت در راستای ثبت برند جهانی شهر صنایع دستی برای رشت بودیم.

 

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه در گذشته راسته های مختلفی در رشت دایر و مشغول فعالیت بودند افزود: راسته حصیر بافان، مسگران،خراطان و… از جمله گذرهایی بودند که در رشت دایر بود و در اقتصاد و اشتغال شهر نقش ایفا می‌کردند و یقینا با ثبت رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی می توانیم در توسعه پایدار و ایجاد درآمد پایدار برای رشت و ایجاد اشتغال و ارتقای معیشت مردم گام های موثری برداریم .

 

کارگرنیا با بیان اینکه قرار است رشت در هفت رشته صنایع دستی در یونسکو ثبت شود تصریح کرد:  دیگر شهرهای جهانی صنایع دستی غالباً با یک رشته  صنایع دستی در یونسکو ثبت شده اند و شهر رشت برای نخستین بار در هفت رشته صنایع دستی  از جمله، رشتی دوزی، معرق چوب، منبت چوب، تولیدات چرمی دست دوز، سفال و سرامیک، خراطی، و لباسهای محلی برای ثبت شدن در بین شهرهای خلاق صنایع دستی یونسکو اقدام کرده، که در نوبه خود کم نظیر است. امیدوارم این مهم هر چه سریعتر محقق شود.

 

وی به بررسی رزومه کاندیدای افراد تصدی جایگاه شهردار رشت اشاره کرد و گفت: ۴۴ نفر رزومه و برنامه های خود را به دبیرخانه شورا ارسال کرده بودند و پس از بررسی ضوابط قانونی اعلام شده ۲۲ نفر حائز احراز پست شهردار رشت بودند که ۱۷ نفر از خارج از استان گیلان و مابقی بومی بودند که طی چندین روز با حضور در صحن شورا برنامه های خود را ارائه دادند که در نهایت نیز اعضای شورا در ابتدا هشت نفر و پس از آن نیز چهار گزینه نهایی برای تصدی جایگاه شهردار رشت توسط اعضای شهردار انتخاب شدند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به ارائه برنامه های دو نفر از مجموع چهار کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت در جلسه امروز شورا بیان کرد: دو نفر دیگر نیز در جلسه روز شنبه هفته آینده با حضور در صحن شورا برنامه هایشان را ارائه می کنند و امیدواریم با انتخابی خوب و اصلح بعنوان شهردار رشت داشته باشیم و شهردار جدید برای تمامی عمر شورای ششم به فعالیت بپردازد .

 

شهردار رشت باید آورده داشته باشد

 

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در آستانه انتخاب شهردار برای رشت قرار داریم اظهار کرد: امیدوارم شهردار خوبی را برای شهر انتخاب کنیم.

 

نادر حسینی با بیان اینکه تغییر مداوم شهرداران زیبنده رشت نیست افزود: شهروندان انتظار دارند فردی توسط شورا برای جایگاه شهردار رشت انتخاب شود که اهل تعاملِ نظام مند و شرعی، متعهد و متخصص باشد و این فرد بتواند شهر رشت را به تعالی برساند.

 

وی با تاکید به اینکه مشکلات رشت فراوان است بیان کرد: شهردار منتخب باید برای رشت آورده داشته باشد  و رشت را به جایگاه واقعی اش برساند.

 

حسینی با اشاره به اینکه از انتخاب افرادی که شناخت کافی نسبت به آن ها نداریم پرهیز ‌کنیم گفت : یقینا با خلوص نیتی که در اعضای شورای رشت وجود دارد بهترین انتخاب انجام می شود.

 

بازنگری در طرح تفصیلی و جامع شهر رشت

 

کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت نیز با حضور در صحن شورا با اشاره به اینکه یقینا اعضای شورا رشت را بهتر از بنده می شناسند اظهار کرد: رشت پایتخت نخستین جمهوری در قاره آسیا، و شهری است که نخستین کتابخانه عمومی کشور در آن راه اندازی شد و امروزه نیز به عنوان شهر خلاق خوراک یونسکو مطرح است و همه این ها نشان دهنده ظرفیت بالای شهر رشت است.

 

حسین مرادی با تاکید به بسیج تمامی منابع و ظرفیت ها افزود: هدف نخست ما ارتقای سطح کیفی زندگی است و راهبردها و سیاست ها باید مورد توجه باشد.

 

وی با بیان اینکه رشت می تواند در یک برنامه منسجم و مستمر به شهر ایمن، پاک ،عدالت محور و توسعه یافته تبدیل شود تصریح کرد: دغدغه های امروزی در بین کلانشهرهای کشور مشترک است و متاسفانه در تمامی شهرها روزمرگی را داریم و در شهر رشت بحث بازنگری طرح تفصیلی و طرح جامع می تواند به آبادانی شهر کمک کند.

 

کاندیدای احراز پست شهردار رشت به نابسامانی در خط آسمان در سطح شهر اشاره کرد و گفت: رشت عملا در بحث ناوگان و حمل و نقل و کمربندی ها و پسماند با مشکلات فراوانی مواجه است و عدم توزیع عادلانه منابع و سرانه در سطح شهر نیز از دیگر دغدغه ها در رشت است.

 

مرادی با تاکید به اینکه آموزش شهروندی و بافت های فرسوده از دیگر مواردی است که باید به آن توجه داشت افزود: هماهنگی دستگاه های ذی نفوذ لازمه رفع بسیاری از مشکلات است و باید به اصلاح منابع انسانی نیز توجه ویژه داشته باشیم.

 

وی به اولویت های اجرایی برنامه اش اشاره کرد و گفت: در ابتدا باید شناخت کافی را از وضع موجود داشته باشیم و برنامه هایم را در سه سطح کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت برنامه ریزی کرده ام و باید به موضوع درآمدی نیز توجه داشته باشیم .

 

کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت با اشاره به ساماندهی پسماند بیان کرد: هنوز این معضل وجود دارد و برای به حداقل رساندن معضلات این حوزه در قالب برنامه بلند مدت می توانیم به رفع آن امیدوار باشیم و ساماندهی طرح های ترافیکی را نیز باید به دقت انجام داد.

 

مرادی با بیان اینکه در حوزه عمران باید لکه گیری های آسفالت و همسطح سازی معابر را نیز در دستور کار قرار داد افزود: برای استقبال از بهار باید به این مباحث توجه داشت و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز نیز باید در اولویت کاری باشد.

 

 

وی به استفاده از ظرفیت سرمایه گزاران اشاره کرد و گفت: بسته های تشویقی و سبد مشارکت می تواند موجب ترغیب سرمایه گذار شود و برای ساماندهی فضاهای شهری از جمله تالاب عینک رشت و پارک پانصد هکتاری که از ظرفیت های بسیار خوب در موضوع جذب گردشگر است نیز باید برنامه ریزی شود.

 

کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت با اشاره به ورودی های شهر رشت بیان کرد: ورودی ها ویترین شهر محسوب می شوند و باید در این باره نیز با دقت عمل شود و برای تمام این موارد نیازمند همدلی شورا ، نمایندگان مجلس و تعامل با دستگاه ها هستیم و اگر این تعاملات نباشد یقینا بهترین شهردار نیز نمی تواند در امورات محوله موفق باشد .

 

مرادی با بیان اینکه بنده دارای دکتری مهندسی سازه از دانشگاه صنعتی شریف هستم افزود: بنده از سال ۸۰ با توجه به تاسیس شهرداری منطقه دو تهران ، به فعالیت پرداختم و در سال ۹۰ تا ۹۲به عنوان شهردار منطقه ۲۲ تهران فعالیت داشتم.

 

بهره مندی از هلدینگ ها برای رشت

 

مسعود عباس نژاد عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز پس از ارائه برنامه توسط حسین مرادی یکی از کاندیداهای تصدی جایگاه شهردار رشت اظهار کرد: چنانچه اعضای شورا به شخص شما اعتماد کنند آیا می توانید از هلدینگ هایی که در تهران بهره برده اید نیز برای رشت استفاده کنید؟؟

 

عدم توجه به موضوعات فرهنگی

 

عضو دیگر شورای رشت نیز با مخاطب قرار دادن کاندیدای احراز پست شهردار با اشاره به اینکه رشت یک شهر فرهنگی است اظهار کرد: در برنامه های ارائه شده توسط این کاندیدا به مباحث فرهنگی اشاره نشد.

 

هادی رمضانی با بیان اینکه در شهر رشت بافت فرسوده نیز وجود دارد افزود: در سفر ریاست جمهوری اعتباری برای ساماندهی دو رودخانه رشت مصوب شد و ما انتظار داریم این مهم مورد توجه شهردار رشت باشد و همچنین طرح مشکلات به تنهایی نمی تواند از سوی افراد کاندیدا مورد توجه باشد و انتظار داریم راه حل نیز بیان کنند.

 

آشنایی ‌کاندیدای احراز پست شهردار رشت به زبان انگلیسی

 

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تمایل دارم همانند عادل فردوسی پور سوالاتم را مطرح کنم اظهار کرد: دیگر سوالات را همکاران شورایی ام از کاندیداها می پرسند و بنده معتقدم دارا بودن مدرک دکتری دانشگاه صنعتی شریف به معنای نخبه بودن افراد است.

 

رضا عاشری با بیان اینکه بنده ده سال است که کارمند شهرداری رشت هستم افزود: بارها دیده ایم که  افراد مختلف پیش از انتخاب شدن مباحث مختلفی را مطرح می کنند اما پس از آن در عمل چیز خاصی مشاهده نمی شود و بنده می خواهم بدانم که چرا در جلسه پیشین که یکی از اعضای شورا سوالی را به زبان انگلیسی از شما پرسید را بدون پاسخ گذاشتید و آیا شما نسبت به  زبان انگلیسی آشنایی ندارید؟

 

جذب سرمایه گذار به منظور رفع مشکلات

 

نادر حسینی عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه می خواهم بدانم برنامه های این فرد برای جذب سرمایه گذار چیست اظهار کرد: یقینا جذب سرمایه گذار می تواند در رفع مشکلات و تسریع در اجرای پروژه های عمرانی بسیار تاثیر گذار باشد.

 

آشنایی کاندیداهای تصدی جایگاه شهردار رشت با ابزارهای نوین درآمد زایی

 

سید شمس شفیعی عضو شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مرادی درباره کسب درآمد کوتاه مدت برای شهر توضیح دهد اظهار کرد: برای افزایش درآمد بلند مدت و پایدار نیز شفاف پاسخگو باشد و از وی می خواهم بپرسم که آیا ابزار نوین درآمد زایی را می شناسد؟ و کدام ابزارها بر اساس شهر رشت می تواند پاسخگو باشند؟؟

 

افزایش سرانه فضای سبز رشت

 

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه سرانه فضای سبز رشت کم است اظهار کرد: چنانچه پارک پانصد هکتاری لاکان را برای استفاده شهروندان مهیا کنیم ، سرانه فضای سبز رشت افزایش پیدا می کند و مرادی به عنوان کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت در این باره برنامه ای ارائه نکرد.

 

حسن کریمی کرنق با بیان اینکه برنامه های مرادی درباره پسماند را باید بشنویم افزود: تا پایان عده داده شده مبنی بر عدم سرازیری زباله در سراوان فرصت چندانی باقی نمانده است و می خواهم بدانم مرادی چه برنامه هایی برای این موضوع دارد؟؟

 

رشت مسئله محور است

 

یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت با اشاره به اینکه رشت را مسئله محور نگاه می کنم اظهار کرد: مباحث مختلفی هویت و شخصیت شهر را می سازد و برای بنده موضوع گردشگری بسیار حائز اهمیت است .

 

سید حسین رضویان به رودخانه های رشت، تالاب عینک ،حرایم رودخانه های شهر و .. اشاره کرد و گفت: با اتصال اینها هویت شهر ساخته می شود و از این کاندیدا انتظار دارم که برنامه هایش را پیرامون چگونگی ایجاد چنین هویتی بیان کند.

 

ترغیب سرمایه گذار با ایجاد ارزش افزوده/ توجه به شایسته سالاری در بکارگیری افراد

 

پس از اتمام سوالات اعضای شورای رشت ،کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت با اشاره به اینکه به ترتیب به سوالات پاسخ می دهم اظهار کرد: در منطقه ۲۲ تهران از سال ۸۲ معاون شهرسازی منطقه بودم و در همان سالها با اجرای دریاچه چیتگر در موضوع درآمد زایی برای شهرداری اقدام کردیم .

 

حسین مرادی با بیان اینکه جذب سرمایه گذار با بهره مندی از تمامی ظرفیتها بسیار حائز اهمیت است افزود: با توجه به تعاملاتی که از گذشته دارم تلاش می کنم تا با توجه به شناختی که از شیوه ها دارم و با توجه به اصلاح طرح تفصیلی و ایجاد ارزش افزوده ها بتوانیم به ترغیب سرمایه گذاران بپردازیم .

 

وی با تاکید به اینکه در بحث حمل و نقل نیز راهکارهایی دارم افزود: موضوع حمل و نقل بسیار گسترده است و ما به یک طرح جامع ترافیکی نیازمند هستیم و چنانچه این مباحث آسیب شناسی شود ، می توانیم دغدغه های حوزه ترافیک را نیز برطرف کنیم.

 

کاندیدای احراز پُست جایگاه شهردار رشت با اشاره به اینکه رفع مشکلات ترافیک نیازمند اولویت بندی است تصریح کرد: برای ساماندهی مشاغل شهری فقط شهرداری رشت مسوول نیست و نیازمند تعامل دیگر دستگاه ها هستیم و انجام این مهم نیازمند یک طرح جامع است و نمی توانیم یک شبه برای افرادی که سالهاست در یک غرفه مشغول فعالیت بوده اند اتخاذ کنیم .

 

مرادی با تاکید به اینکه در بکارگیری افراد به شایسته سالاری توجه دارم بیان کرد: تصمیم نهایی درباره بکارگیری افراد را خودم انجام می دهم و در این موضوع به توانمندی افراد توجه دارم.

 

وی به طرح جامع فرهنگی شهر اشاره کرد و گفت : تمامی این طرح ها به طرح جامع شهر می انجامد و در بحث آسیب های اجتماعی متولی شهرداری نیست و می تواند از ظرفیت های بهزیستی و ارشاد و … استفاده کند.

 

کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت با اشاره به اینکه در موضوع بسته های تشویقی تجربیات تلخ و شیرینی در تهران داشتیم تصریح کرد: در موضوع رودخانه های رشت نیز می توانیم با بهره مندی از برخی تبصره ها ، اقدام کنیم و می توانیم  محوریت درباره رودخانه ها با محوریت گردشگری اقدام کنیم و در این باره می توانیم از تعاملات با وزارت نیرو بهره مند شویم.

 

مرادی با بیان اینکه رفع مشکل پسماند طی دو ماه آینده امکان ندارد افزود: این مهم جزو اولویت های بنده است و درباره ممیزی املاک نیز می توانیم از یک تا سه سال اقدام کنیم و معتقدم رشت هر دو سال یک بار نیازمند ممیزی املاک است .

 

مطالعه بودجه شهرداری رشت توسط کاندیدای جایگاه شهردار رشت

 

یکی دیگر از  اعضای شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره با اینکه برای قرار گرفتن رشت در جمع کلانشهرها چه برنامه ای دارد؟؟

 

نادر حسینی با بیان اینکه داوطلب احراز پست شهرداری رشت آیا بودجه شهر رشت را مطالعه کرده است ؟ افزود: برنامه هایتان را در حوزه ترافیک بیان کنید

 

توجه به برنامه های درآمد زا در رشت

 

دومین کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت نیز با حضور در صحن شورای رشت با اشاره به اینکه از حُسن اعتماد اعضای شورای رشت کمال تشکر دارم اظهار کرد : رضا طاهری و دارای مدرک تحصیلی دکتری DBA و معتقدم همگی با مشکلات رشت آشنا هستیم .

 

وی با بیان اینکه برای برون رفت از مشکلات فعلی راهکارهایی دارم افزود: هر شهری آرزو دارد که در داخل شهرش یک رودخانه وجود داشته باشد و متاسفانه رودخانه رشت به واسطه سرریز شدن فاضلاب های صنعتی و سنتی با مشکلات فراوانی مواجه است.

 

وی با تاکید به داشتن تعامل ما بین شهردار و شورا بیان کرد: شوراها مظلوم ترین نهاد پاسخگوی حاکمیتی و فاقد امکانات هستند و قرار بود شورای شهر در قالب مدیریت یکپارچه باشد اما این گونه نشد.

 

داوطلب احراز پُست شهردار رشت با اشاره به اینکه باید برنامه ای مدون برای رشت نوشته شود تصریح کرد: بنده به برنامه های میان مدت در این شرایط حاکم بر رشت اعتقاد ندارم و باید برنامه های کوتاه مدت و طولانی مدت را مورد توجه قرار داد.

 

طاهری با بیان اینکه تعامل با دستگاه های نظارتی در رفع مشکلات شهری بسیار تاثیر گذار است افزود: تعامل با دستگاه هایی از جمله گاز،  برق و .. و همچنین تعاملات خارج از استانی بالاخص با نمایندگان مجلس جزو ضروریات و موجب تسریع در روند اجرای پروژه ها می شود.

 

وی به ارائه بسته های پیشنهادی برای سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت : در حوزه پسماند نیز باید از ظرفیت سرمایه گذاران استفاده کنیم و برای رفع چنین مشکلاتی باید از اعتبارات ملی بهره مند شویم و یقینا این اقدام با تعاملات بیشتر با نمایندگان مجلس و افراد دلسوز تاثیرگذار رشتی در سطح کشور امکان‌پذیر است.

 

کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت با اشاره به اینکه شهرداری سیصد وظیفه دارد افزود: رشت نیازمند یک مدیر با انگیزه و تعامل گرا است و با مطالعه بودجه شهرداری رشت در سال ۱۴۰۲ متوجه رشد ۸۵ درصدی آن شدم و در برخی از حوزه ها از جمله سرانه فضای سبز نیازمند ارتقا هستیم.

 

طاهری با بیان اینکه شهر رشت نیازمند چهارصد دستگاه اتوبوس است تصریح کرد: باید به برنامه های درآمد زا توجه داشت و بنده برای درآمد زایی راهکارهایی دارم که آن را به ۶ دسته تقسیم کرده ام و از آن جمله می توان به درآمدهای دولتی، خصوصی ،خاص و … اشاره کرد.

 

وی با تاکید به اینکه شهرداری آخرین حلقه پرداخت عوارض ها است بیان کرد: حق جرائم راهنمایی و رانندگی ، اعتباراتی از محل حوادث غیر مترقبه  و … از جمله مواردی هستند که می تواند به درآمدهای شهرداری بیافزاید .

 

کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت با اشاره به اینکه کمیسیون ماده صد نیز یکی دیگر از منابع درآمدی شهرداری ها است افزود: ممیزی املاک هر پنج سال یک بار باید اتفاق بیافتد تا شرایط املاک مشخص شود و در موضوع ساخت و ساز در زمین های نسقی نیز می توانیم مفاد قانونی را پیگیری کنیم تا بر تعداد املاک سند دار رشت نیز افزوده شود.

 

طاهری با بیان اینکه شهرداری رشت دارای کارخانه آسفالت و ایستگاه CNG است تصریح کرد: اینها جزو درآمد پایدار برای شهرداری رشت محسوب می شوند و همچنین بستر رودخانه ها جزو انفال و دارای مالکیت دولتی و تحت اختیارات آب منطقه ای است و ما می توانیم عمق و عرض رودخانه ها را ارزیابی کنیم و بعد در قالب سرمایه گذاری همچون پارکینگ خودروها، نمایشگاه و …استفاده کنیم .

 

وی با تاکید به اینکه بنده آمادگی لازم برای قرار گرفتن در جایگاه شهردار رشت را دارم بیان کرد: امیدوارم بتوانم با جلب اعتماد شورای رشت ، برای رفع مشکلات تلاش کنم .

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار