کد خبر : 50804
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399- 16: 17

اگر مسئله موشکی و منطقه‌ای را حل کنیم، اقتصاد پویاتر می‌شود/ اصلاحات با «جوان‌گرایی» میانه خوبی ندارد

اگر مسئله موشکی و منطقه‌ای را حل کنیم، اقتصاد پویاتر می‌شود/ اصلاحات با «جوان‌گرایی» میانه خوبی ندارد

به واسطه برجام در قلب راکتور اراک بتن ریخته شد و چرخ سانتریفیوژها از کار افتاد. اما این اقدام نه تنها به بهبود شرایط اقتصادی منجر نشد، بلکه ارزش پول ملی را کاهش و سفره مردم را کوچک کرد.

به گزارش گیلانستان «محمد نعیمی پور» عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم در مصاحبه با روزنامه اعتماد در پاسخ به این سوال که «باتوجه به شرایط اقتصادی موجود که احتمال تشدید آن نیز وجود دارد آیا ایجاد تغییر یا تسهیل در روابط بین‌المللی ما به‌خصوص با امریکا یا اروپا وجود خواهد داشت؟» گفت: «من چنین اراده‌ای را در سیاست خارجی اعلامی از سوی حاکمیت نمی‌بینم. در مورد دولت هم صحبت نمی‌کنم چون معتقدم این نوع تصمیم‌گیری‌ها حاکمیتی است. برخی تصور می‌کنند اگر فشارها بیشتر شود امکان تسهیل روابط بین‌المللی بیشتر می‌شود اما تجربه نشان داده که هر زمان فشارها بیشتر می‌شود، مقاومت از این سو هم سخت‌تر و بیشتر می‌شود. بنابراین نمی‌توان فکر کرد که اگر شرایط از این غامض‌تر شود حکومت به فکر برقراری توافقی با مثلا امریکا می‌افتد. البته که بسیاری بر این باورند باید مسائل بین‌المللی را حل کرد تا اقتصادی پویاتر داشت اما مدت‌ها است و شاید بیش از ۱۵-‌۱۰ سال است که در بر پاشنه‌ای دیگر می‌چرخد».

نعیمی پور در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «درمورد مسائل اقتصادی باید گفت که اصلاح‌طلبان اساسا در نهادهای اقتصادی چه حاکمیتی و چه خصوصی نقش مهمی ندارند. آنها همواره آشنایی کمتری با اقتصاد داشته و بیشتر سیاست‌ورزی کرده‌اند، بنابراین ممکن است در نقد اقتصادی یا بررسی‌های تئوریک حرفی برای گفتن داشته ‌باشند اما اینکه در درون اقتصاد بتوانند کار مهمی انجام دهند، اتفاق نمی‌افتد چون بضاعت و دخالت‌شان در این عرصه اندک است».

همچنین «علی ماجدی» سفیر سابق ایران در آلمان که پیش از این در اظهارنظری تأمل برانگیز ایران را به انجام اقدامات تروریستی در اروپا متهم کرده بود، در یادداشتی در روزنامه ایران با عنوان «ایران پیشتاز گفتمان صلح باشد» نوشت: «سیاست خارجی یکی از وجوه مهم و تأثیرگذار برای ایران در شرایط جاری است. ایران از یک سو تحت تأثیر تحریم‌های امریکایی قرار دارد و از سوی دیگر باید تعامل چندسویه خود با جهان بین‌الملل را برای تحقق منافع اقتصادی جهت مقابله با کرونا در مسیری درست هدایت کند. گرچه اپیدمی کرونا و قطع شدن رفت و آمدهای دیپلماتیک به مانعی جدی برای تبادل گفتمان و دیپلماسی مؤثر رسمی انجامیده است اما جمهوری اسلامی که سختی مواجهه آن با کرونا به‌دلیل تحریم‌ها بیش از هر کشور دیگری است، می‌تواند در این شرایط پیشتاز شود و با در پیش گرفتن یک گفتمان صلح جویانه، تنش‌ها را تعدیل کرده و اوضاع را به نفع خود تغییر دهد».

نعیمی پور در اظهارنظر مذکور گفته است که «باید مسائل بین‌المللی را حل کرد تا اقتصادی پویاتر داشت». وی دقیقا نگفته است که منظورش از مسائل بین المللی چیست. با بررسی اظهارات پیشین وی، به این ابهام پاسخ داده می شود.

این فعال اصلاح طلب چندی پیش در اظهارنظری تأمل برانگیز گفته بود: «ما عمق استراتژیک خودمان را در منطقه تعریف کرده و برای دفاع از کشور سنگرهایمان را به پیرامون منتقل کرده ایم. خب طبیعتاً این خط مشی به سمتی می‌رود که بسیاری از کشورهایی که یا با ما دشمنی دارند یا هیچ دوستی ندارند به مقابله با آن برخیزند. در نتیجه طبیعتاً کشور دچار تنگنا و مشکلاتی شده است که خود را در بازار ارز و کالاهای اساسی نشان می‌دهد». نعیمی پور در این اظهارنظر، اقدامات منطقه ای ایران و حمایت از محور مقاومت و عملکرد سپاه قدس را عامل ایجاد مشکلات اقتصادی در ایران جا زده است!

فعالین اصلاح طلب تاکنون بارها مدعی شده اند که رفع مشکلات اقتصادی در گرو تنش زدایی با آمریکا و اروپا است. این طیف صراحتا اعلام کرده است که ایران باید در مسئله توان دفاعی و صنعت موشکی، قدرت منطقه ای و مسئله حقوق بشر به مذاکره با طرف غربی اقدام کند.

این اظهارات اصلاح طلبان دقیقا همان خواسته زیاده خواهانه اروپا و آمریکاست. «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه چندی پیش گفته بود: «احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام‌آور، همان چیزی است که من همواره بر آن تأکید دارم. برای من راهبرد با ایران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریت فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ (دائمی کردن برجام)، کنترل فعالیت موشک‌های بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه. من هیچ‌گاه دربرابر ایران ساده‌لوح و زودباور نبودم اختلاف‌نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست».

نعیمی پور در مصاحبه مذکور گفته است «بسیاری بر این باورند باید مسائل بین‌المللی را حل کرد تا اقتصادی پویاتر داشت اما مدت‌ها است و شاید بیش از ۱۵-‌۱۰ سال است که در بر پاشنه‌ای دیگر می‌چرخد». وی مدعی شده است که حدود ۱۵ سال است که ایران برای تنش زدایی اقدام به مذاکره و توافق نکرده است. این در حالی است که برجام همین ۵ سال پیش در موضوع هسته ای انجام شد.

به واسطه برجام در قلب راکتور اراک بتن ریخته شد و چرخ سانتریفیوژها از کار افتاد. اما این اقدام نه تنها به بهبود شرایط اقتصادی منجر نشد، بلکه ارزش پول ملی را کاهش و سفره مردم را کوچک کرد.

اصلاح طلبان با در اختیار داشتن اکثریت مطلق دولت نقش ویژه ای در ایجاد وضع موجود اقتصادی دارند اما با دادن آدرس غلط به افکارعمومی در پی آن هستند تا صورت مسئله را پاک کنند.

** اصلاحات با «جوان گرایی» میانه خوبی ندارد

«تقی آزاد ارمکی» جامعه شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «اصلاح‌طلبان در تمام این سال‌ها اجازه ندادند که نیروهای جدید و جوان به عنوان نیروهای اصلاح‌طلب مطرح شوند، زیرا معمولا همه کانون‌های اصلاح‌طلبی را در اختیار خود گرفته بودند».

آزاد ارمکی در ادامه گفت: «می‌بینیم که برخلاف اصلاح‌طلبان، اصولگرایان در جامعه حضور دارند و با مردم در ارتباط‌اند، اما اصلاح‌طلبان چنین شرایطی را برای خود ایجاد نکرده‌اند و صرفا دل به مطبوعات و تا حدی به دانشگاه و هنر بسته‌اند که کافی نیست…اصلاح‌طلبان حتی با طبقه متوسط هم همراه نشدند. در حال حاضر بهترین راه این است که نیروهای اصلاح‌طلب با طبقه متوسط آشتی کنند و سپس در راستای رفع شکاف‌ها و نابرابری‌ها گام بردارند».

«سیدمحمود میرلوحی» عضو اصلاح طلب شورای شهر پنجم- آبان ۹۷- در مصاحبه با روزنامه آرمان گفته بود: «زنان و جوانان را برای شهرداری تهران انتخاب نکردیم، چون دنبال ظاهرسازی نیستیم»!

«جوان گرایی» و «حمایت از حقوق زنان» از جمله شعارهای پرتکرار اصلاح طلبان است. شعارهایی که هیچگاه به مرحله اقدام و عمل نرسید.

پس از روی کارآمدن جریان اصلاح طلب در شورای شهر تهران، در سه باری که تهران بدون شهردار ماند و همه چیز دست خود اصلاح طلبان بود، این جریان سیاسی نه تنها گزینه مطرحی برای این پست رو نکرد بلکه به طور کاملاً ویترینی کاندیداهای نمایشی به میدان آورد که نه سوابق آنها با این پست همخوانی داشت و نه موقعیت آنها ایجاب می‌کرد که به شغل جدیدی بیاندیشند.

در طیف اصلاح طلب «ژنرال ها» و «ژن های خوب» دو روی یک سکه هستند. از یک سو بی‌توجه به لزوم چرخش نخبگان، اصطلاح «ژنرال» از سوی فعالین این طیف اختراع شده، تقدیس می‌شود و در معادله‌ای واژگونه، نشانه حقانیت افراد هم معرفی می‌شود! و از سوی دیگر، حضور آقازاده ها-بدون هیچگونه سابقه کاری- به عنوان یک حق و یک امر طبیعی و بدیهی تعبیر می شود. در نهایت این دو مسئله موجب می شود که استعدادها و منابع ملی کشورمان نادیده گرفته شده و از دست می رود.

** امید بستن به دموکرات ها، خوش خیالی است

روزنامه ابتکار در مطلبی نوشت: «تصور اینکه اگر دولت دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر آینده جای خود را به دولت دیگری از جنس جو بایدن دهد، ممکن است اوضاع تغییر کند، خوش خیالی است. بیانیه اخیر ۳۸۲ نماینده جمهوریخواه و دموکرات کنگره آمریکا در حمایت از اقدام ترامپ برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، نشان می‌دهد که بحران روابط تهران و واشنگتن نه با تغییر دولت‌ها پایان می‌یابد و نه از شدت آن کاسته می‌شود».

اصلاح طلبان و برخی دولتمردان اینگونه وانمود می کنند که برجام به دلیل روی کارآمدن ترامپ به بن بست رسید. این در حالی است که توافق هسته ای در اولین روز اجرا- دی ۹۴- توسط باراک اوبامای مودب! و باهوش! به صورت فاحش نقض شد. دولت اوباما بارها برجام را به صورت فاحش نقض کرد و ترامپ نیز همین رویکرد را درخصوص توافق هسته ای ادامه داد.

چندی پیش «حسین مرعشی» فعال سیاسی اصلاح طلب گفته بود: «به نظر من برجام اتفاقاً در دوران آقای اوباما دچار تزلزل شد، جایی که دولت او اجازه نداد ایران از مواهب این توافق بهره‌مند شود».

«عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح طلب نیز پیش از این گفته بود: «حتی اگر ترامپ هم نمی‌آمد و کلینتون انتخاب می‌شد، باز هم در اجرای برجام دچار مشکل و حتی مشکلات بدتری می‌شدیم».

لازم به ذکر است که قطع رابطه ایران و آمریکا، آغاز جنگ تحمیلی، ترور دانشمندان هسته‌ای و شدیدترین تحریم‌های ضدایرانی همگی در دوران دموکرات‌ها رخ داده است.

انتهای پیام/مشرق نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار