کد خبر : 66858
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 خرداد 1400- 32: 10

مطالبات گیلانی ها از دولت آینده؛

بهبود معیشت اولویت دولت سیزدهم باشد/ لزوم صداقت در گفتار و رفتار

بهبود معیشت اولویت دولت سیزدهم باشد/ لزوم صداقت در گفتار و رفتار

بهبود معیشت و اقتصاد، ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان، داشتن صداقت، شفافیت در حرف و عمل از مهم ترین مطالبات گیلانی ها از دولت سیزدهم است.

به گزارش گیلانستان، این روزها هر چه خرداد به پایانش نزدیک می‌شود، حرف و سخن از انتخابات، صندوق‌های رأی، تبلیغات، دولت آتی، انتقادات، انتظارات و وعده‌ها نیز رو به افزایش است.

دولتی جدید در راه است و گیلانی‌ها نیز چون دیگر مردم ایران منتظرند تا شاهد عملکرد دولتی باشند که قرار است، اداره امور کشور را بر عهده گیرد. آنها به امید رفع مشکلات امروز جامعه، مبارزه با رانت و فساد، مهار تورم، مبارزه با گرانی، تلاش برای برقراری عدالت اجتماعی، شفافیت و بهبود اوضاع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مملکت خویش پای صندوق‌های رأی می‌روند.

تردیدی وجود ندارد که سنگینی بار مشکلاتی که مردم با آن دست به گریبان هستند از امیدواری آنها نسبت به آینده کاسته است اما از یاد نباید برد که مطالبه گری و تلاش برای ساختن آینده بهتر، مسیری است که می‌تواند به بهبود وضعیت موجود بیانجامد.

پایبندی دولت به وظایفش می‌تواند به رفع بسیاری از مشکلات منجر شود. آموزش و پرورش و تربیت‌بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح، طرد هرگونه استعمار دشمن و جلوگیری از نفوذ اجانب به کشور، محو هرگونه زمینه استبداد و خودکامگی و انحصارطلبی در جامعه، تأمین آزادی‌های سیاسی و اجتماعی برای مردم در حدود قانون، رفع تبعیضات ناروا در جامعه و ایجاد امکانات عادلانه‌ای در تمام زمینه‌های مادی و معنوی برای همه از جمله موارد بسیار مؤثر در فراهم کردن رفاه مردم است که در اصل سوم قانون اساسی به عنوان وظایف دولت به آنها اشاره شده است.

بهبود معیشت اولویت دولت سیزدهم باشد/ لزوم صداقت در گفتار و رفتار

مطالبات مردم از دولت آینده

خواسته‌ها و انتظارات مردم چندان بزرگ نیست. آنها خواهان برخورداری از امکانات معمول زندگی و حفظ شأن و کرامت ایران و ایرانیان هستند.

راننده میانسالی که مدت ۱۸ سال است با خودروی شخصی خود مشغول حمل و نقل مسافران درون شهری است در این باره گفت: از سر ناچاری به رانندگی روی آورده‌ام، اما هر چه زمان می‌گذرد، زندگی سخت‌تر می‌شود.

وی با اشاره به افزایش هزینه‌ها و عدم ثبات قیمت در لوازم یدکی ماشین، افزود: متأسفانه آینده روشنی نمی‌توانم برای دو فرزندم متصور شوم. تحصیلکرده‌های بسیاری بیکارند و بدون پشتوانه مالی والدین، اشتغال و ازدواج برای آنها آرزویی دست نیافتنی است.

این شهروند گیلانی با تأکید بر اینکه جز ثبات در قیمت همه اجناس و کالاها انتظار دیگری از دولت بعدی ندارم، گفت: گرانی و تورم نباشد و امکان اشتغال برای جوانان فراهم شود. در واقع ما به مهیا بودن حداقل‌های زندگی راضی هستیم.

معضل بزرگ بیکاری

«لیلا حقگوی» شهروند دیگری در پاسخ به این سوال با اشاره به اینکه در شرایط فعلی جامعه، مهم‌ترین درخواست از رئیس جمهور آینده بهبود شرایط اقتصادی و معیشت مردم است، اظهار کرد: توجه به اشتغال جوانان و ارائه راهکار عملی برای این دغدغه، یکی از مهمترین خواسته‌های مردم است.

وی با بیان اینکه امروز بیکاری به یک مشکل اساسی برای جوانان تبدیل و همین معضل منشأ بسیاری دیگر از مشکلات شده است، ادامه داد: جوانان رغبت چندانی به ازدواج ندارند، چرا که از نظر اشتغال، مسکن و سایر ملزومات زندگی تأمین نبوده و با مشکل مواجه هستند.

این بانوی جوان گیلانی با اشاره به اینکه ۳۸ سال سن دارد و لیسانسه است، گفت: متأسفانه هنوز نتوانسته‌ام شغلی ثابت متناسب با رشته تحصیلی‌ام داشته باشم. واقعیت این است تا وقتی مشکل اشتغال حل نشود، معضلات دیگری نظیر کاهش آمار ازدواج و اعتیاد همچنان پابرجا خواهد بود.

بهبود معیشت اولویت دولت سیزدهم باشد/ لزوم صداقت در گفتار و رفتار

اصل مهمی به نام صداقت

اعتماد مردم سرمایه و پشتوانه‌ای ارزشمند برای دولت‌ها در سراسر جهان محسوب می‌شود و این مهم در گرو صداقت و شفافیت دولت‌های حاکم است. «اسماعیل محمد پور» پژوهشگر گیلانی در اظهار کرد: صداقت در گفتار و عمل یکی از اصلی ترین انتظارات مردم از رئیس جمهور است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور باید مطابق با آنچه که خواست اکثریت جامعه است در احقاق حقوق آحاد جامعه بکوشد، گفت: ایستادگی در برابر زیاده خواهی زیاده خواهان داخلی و خارجی و باورمندی راسخ به توان داخلی از ویژگی‌های دیگر رئیس جمهور اصلح و مطالبه دیگر جامعه از اوست.

محمدپور در ادامه با اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی فعلی جامعه به معتقدم مهم‌ترین مطالبه مردم ساماندهی بازار به ویژه حوزه مسکن و توجه به امر اشتغال و ازدواج جوانان است، افزود: تأمین مسکن حداقل رفاهی است که یک دولت می‌تواند به مردمش ارزانی کند.

وی با بیان اینکه شغل مناسب و ایجاد شرایط حداقلی برای ازدواج جوانان به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل شده است، ادامه داد: در صورت عدم توجه به این موارد، این موضوعات می‌توانند به سیل ویرانگر برای تباهی جامعه تبدیل شوند.

محمد پور با تأکید بر اینکه رئیس جمهور باید از بطن مردم باشد و میان خود و دولتش با مردم فاصله گذاری نکند، اضافه کرد: صدای مردم عادی، جامعه نخبه و منتقدان منصف را بشنود و از نظرات کارشناسی کارشناسان خبره بهره بگیرد.

پژوهشگر گیلانی با بیان اینکه رئیس جمهور نباید وقت خود را که متعلق به مردم است صرف پرداختن به دعواهای سیاسی و کشمکش‌های بی مورد میان احزاب و دیدگاه‌های سیاسی گوناگون کند، ادامه داد: باید فارغ از مرزبندی‌ها به امور مشروع و قانونی مردم اهتمام داشته باشد.

وی افزود: همچنین انتظار داریم رئیس جمهور از کاخ نشینی و سکون فاصله گرفته و وارد فضای جامعه مصیبت کشیده امروز شود و در حل مشکلات معیشتی مردم که خود علت بسیاری از معضلات و آسیب‌های دیگر است حتی به اندازه لحظه‌ای درنگ و کوتاهی نکند.

ضرورت توجه به ظرفیت‌ها و منابع گیلان

نگاهی کوتاه به مطالبات و دغدغه‌های مردم استان گیلان نشان دارد که انتظارات آنها از دولت شبیه به دیگر مردم این کشور است. انتظاراتی که اغلب پشت سرسبزی گیلان از دیده‌ها پنهان مانده است.

اما یکی از دغدغه‌های بزرگ کنشگران این استان محافظت از دریا، تالاب، جنگل، رودخانه‌ها، اراضی کشاورزی و باغی این خطه است؛ نعمت‌های بی نظیری که تا کنون در معرض آسیب‌های فراوان قرار گرفته‌اند. بی تردید حفظ این موهبت‌ها و ممانعت از آسیب به محیط زیست حساس گیلان از جمله مطالباتی است که انتظار می‌رود نه تنها در گیلان بلکه در سراسر ایران مورد توجه دولت آتی قرار گیرد.

نجات تالاب انزلی و مدیریت مطلوب پسماند و فاضلاب گیلان از موارد مهمی بوده که نیازمند توجه مدیران در سطح ملی است. از یاد نباید برد که ظرفیت‌هایی چون دریا، تالاب و جنگل می‌تواند بستر مناسبی برای دستیابی گیلان به توسعه پایدار و بهبود اوضاع اقتصادی آن باشد. بنابراین تلاش برای حفظ و بهره مند شدن صحیح از استعدادهای کم نظیر گیلان از مطالبات مهمی است که انتظار می‌رود به جد مورد توجه مدیران کشوری قرار گیرد.

انتهای پیام/مهر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار