کد خبر : 89055
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 اسفند 1401- 59: 0

در نشست خبری اعضای شورا مطرح شد؛

آسفالت ۶۸ مسیر اصلی و فرعی رشت طی ۴۵ روز/ جرائم ساختمان‌های پزشکان اخذ می‌شود

آسفالت ۶۸ مسیر اصلی و فرعی رشت طی ۴۵ روز/ جرائم ساختمان‌های پزشکان اخذ می‌شود

.

به گزارش گیلانستان، نشست خبری اعضای شورای شهر رشت با جمعی از اصحاب رسانه با غیبت علیرضا تاج شهرستانی، رضا نوری هریس و مجید عزیزی در ظهر سه شنبه در تالار مرکزی این شهر برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت در این نشست با تبریک پیشاپیش فرا رسیدن سال نو اظهار کرد: خدا را شاکرم که توانستیم در جایگاه خدمت به مردم قرار بگیریم و خدا را گواه می‌گیرم که تمامی اعضای شورا تلاش خود را به منظور رفع مشکلات شهری به کار گرفته اند.

 

محمد حسین واثق کارگرنیا با بیان اینکه بیش از هیجده ماه از عمر شورای ششم رشت سپری شده است، افزود: از تمامی پرسنل خدوم و پُر تلاش شهرداری رشت و مجموعه مدیران شهرداری به واسطه تلاش‌هایی که در سال ۱۴۰۱ داشتند تقدیر و تشکر می‌کنم.

 

وی به اتفاقات رقم خورده در سال ۱۴۰۱ در حوزه مدیریت شهری رشت اشاره کرد و گفت: شورای ششم در ابتدای شروع فعالیتش با انتخاب و ابقای شهردار شورای پنجم تلاش خود را به منظور تسریع بخشیدن به امور به کار گرفت، اما با استعفای ناگهانی شهردار منتخب، شورا به ناچار در مسیر ی قرار گرفت که باید مجددا نسبت به انتخاب شهردار جدید اقدام می‌کرد.

 

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به دوران فعالیت سرپرست شهرداری رشت تصریح کرد: طی دوران سرپرستی اتفاقات خوبی در شهر رقم خورد و به عنوان مثال در بخش دفنگاه سراوان که یکی از معضلات اساسی شهر رشت است و استاندار گیلان نیز برای رفع مشکلات آن بسیار حمایت و همراهی دارند با برنامه ریزی‌های انجام شده بسیار جلوتر هستیم و امیدواریم یک بار و برای همیشه این معضل برطرف شود.

 

کارگرنیا به راه اندازی ۲ فاز جدید کارخانه کودآلی اشاره کرد و گفت: طی چند روز آینده بهره برداری از این ۲ فاز جدید انجام می‌شود و با راه اندازی این ۲ فاز روزانه یک‌هزار تن زباله در این کارخانه تفکیک و تبدیل می‌شود که یک اتفاق بسیار خوب برای رشت است.

 

وی با بیان اینکه مشکلات ساخت و ساز در زمین‌های نسقی از جمله دغدغه‌های شورا و شهرداری رشت بود، افزود: با پیگیری‌های انجام شده و ورود دستگاه قضا پس از سال‌ها انتظار و بر اساس یک شیوه نامه مشخص، مشکل ساخت و ساز در زمین‌های نسقی برطرف شده است.

 

آسفالت ۶۸ مسیر اصلی و فرعی رشت طی ۴۵ روز

 

کارگرنیا به اجرای آسفالت در سطح رشت طی ۴۵ روز اخیر اشاره کرد و گفت: طی این مدت ۶۸ مسیر اصلی و فرعی تحت پوشش آسفالت قرار گرفته و حدود سیزده هزار تن طی ۴۵ روز تولید آسفالت در رشت داشتیم که در مقایسه با مدت زمان ۹ ماهه پیش تر، آمار تولید آسفالت طی ۴۵ روز بسیار بیشتر بوده و در موضوع اجرای پروژه کانال ژ پنج نیز تفاهم نامه‌های مربوط به آن به زودی منعقد می‌شود و با این اقدام سهم بسزایی از ترافیک رشت کنترل و برطرف می‌شود.

 

وی با اشاره به انتخاب شهردار جدید رشت تصریح کرد: پس از ماه‌ها انتظار و اتفاقاتی که رقم خورد با رای نهایی دیوان عدالت، صحت و سلامت اقدامات انجام شده توسط شورا تایید شد و پس از اعلام رای نهایی پیرامون استیضاح، شورا بار دگر با وحدت و همدلی نسبت به انتخاب شهردار جدید رشت اقدام کرد و با اتفاق نظر جوانی پر تلاش و پاکدست برای تصدی این جایگاه با رای اکثریت و قاطع شورا انتخاب شد.

 

رئیس شورای شهر رشت با قدر دانی از تلاش‌های اصحاب رسانه به منظور پوشش اخبار حوزه مدیریت شهری گفت: این نشست بهانه‌ای بود تا قدردانی ما را نسبت به زحمات خبرنگاران پر تلاش نشان دهیم و امیدواریم در سال پیش رو نیز شاهد این همراهی و همکاری با حوزه مدیریت شهری باشیم.

 

اشتغال بانوان سرپرست خانوار با کسب برند رشت شهر صنایع دستی یونسکو

 

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به برند رشت شهر جهانی صنایع دستی در یونسکو بیان کرد: با کسب این برند اتفاقات خوبی در حوزه اشتغال در شهر بالاخص بانوان سرپرست خانوار رقم می‌خورد و مجموعه مدیریت شهری رشت در کنار دیگر دستگاه‌های متولی تمام تلاش خود را به منظور کسب این برند جهانی به کار گرفته است.

 

انتخاب شهردار جدید رشت با همراهی و وحدت اعضای شورا

 

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این نشست با تبریک پیشاپیش فرا رسیدن سال نو اظهار کرد: برگزاری چنین نشست‌هایی موجب می‌شود تا با رسانه‌ها تعامل بیشتری داشته باشیم.

 

نادر حسینی با بیان اینکه شورای ششم رشت تلاش خود را به منظور سرعت بخشیدن به امور و اجرای پروژه‌های عمرانی بزرگ به کار گرفت، افزود: با دغدغه‌هایی که پیرامون استیضاح شهردار رقم خورد نتوانستیم آن گونه که باید به اهداف تدوین شده دست پیدا کنیم.

 

وی به موضوع تالاب عینک رشت اشاره کرد و گفت: با تلاش‌های انجام شده به زودی مشکلات مربوط به تالاب برطرف می‌شود و همچنین درباره رودخانه‌های رشت نیز اتفاقات خوبی را شاهد هستیم و شورای ششم قصد دارد تا با ایجاد زیر ساخت‌های مناسب مسیر را برای انجام کارهای بزرگ هموار کند.

 

حسینی با تاکید به اینکه انتخاب شهردار جدید با وحدت و همدلی انجام شد، گفت: امیدواریم با انتخاب رحیم شوقی و همدلی و همراهی که پس از این اعضای شورا دارند بتوانیم توسعه و تعالی همه جانبه شهر را رقم بزنیم.

 

بهره مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در حوزه مدیریت شهری

 

رئیس کمیسیون توسعه پایدار شورای شهر رشت نیز در این نشست با اشاره به اینکه با همراهی رسانه‌ها می‌توانیم مشکلات شهر رشت را برطرف کنیم، اظهار کرد: پیشاپیش حلول سال نو را که با ماه مبارک رمضان متقارن شده است را تبریک و تهنیت می‌گویم.

 

هادی رمضانی با بیان اینکه کمیسیون توسعه پایدار از کمیسیون‌های جدید شورا است، افزود: این کمیسیون سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی وامور این چنینی را بررسی می‌کند.

 

وی با تاکید به اینکه هوشمندسازی شهر یکی از مباحث مورد توجه کمیسیون است، بیان کرد: با هوشمندسازی از بروکراسی‌های پیچیده و کاغذ بازی‌های مداوم جلوگیری می‌شود و با هوشمندسازی در سطح شهر مشکلات فراوانی را برطرف کنیم و در بودجه سال ۱۴۰۲ برای تحقق این مهم بودجه خوبی در نظر گرفته شده است.

 

رئیس کمیسیون توسعه پایدار شورای رشت با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری پیرامون هوشمندسازی تصریح کرد: مقام معظم رهبری به بهره مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان بسیار تاکید دارند و حوزه مدیریت شهری نیز باید از این پتانسیل بهره‌مند شود و کمیسیون توسعه پایدار در تلاش است تا زمینه‌های این مهم را فراهم کند.

 

رمضانی به احداث هتل ۲۲ طبقه در رشت اشاره کرد و گفت: متاسفانه همراهی‌های لازم در این باره از سوی برخی از دستگاه‌ها وجود ندارد و طولانی شدن فرآیند اداری یقینا موجب فراری شدن سرمایه‌گذار می‌شود و انتظار داریم رسانه‌ها با فضاسازی‌های لازم در این باره به مجموعه مدیریت شهری رشت یاری برسانند.

 

وی با اشاره به دیدار اخیر شورا با معاون وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور بیان کرد: در آن دیدار و با پیگیری‌های شورا و با دستور معاون وزیر صنایع دستی به زودی اتفاقات خوبی در راستای احداث هتل ۲۲ طبقه در رشت رقم می‌خورد و در موضوع رصد خانه نیز در سال جدید سرمایه‌گذار برای این حوزه ورود می‌کند و آسمان نمایی که در این رصد خانه وجود دارد بسیار بزرگتر از نمونه‌های موجود در دیگر شهرهای کشور است.

 

افزایش ۸۵ درصدی بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری رشت نسبت به سال جاری

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت نیز در این نشست با اشاره به اینکه نشست با اصحاب رسانه برایم بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: برای بنده بسیار مهم است که موضوع بودجه رشت و نحوه تخصیص آن را به خوبی اطلاع‌رسانی کنم.

 

سید شمس شفیعی با بیان اینکه رسانه‌ها رکن چهارم دموکراسی هستند، افزود: معتقدم با کمک و همراهی رسانه‌ها می‌توانیم در تحقق حقوق شهرداری به منظور ارائه خدمات بهتر به شهر و شهروندان گام برداریم.

 

وی به‌عدم تفریغ بودجه شورای رشت در ادوار گذشته اشاره کرد و گفت: تفریغ بودجه جزو وظایف همه شوراها است اما در رشت از سال ۹۴ تفریغ بودجه انجام نشده بود و در دوران فعالیت شورای ششم رشت تمامی این تفریغ بودجه‌ها انجام شد و اخیرا نیز تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ را به اتمام و تصویب رساندیم.

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت با اشاره به اینکه تا کنون ۴۶ لایحه در این کمیسیون بررسی شده است، تصریح کرد: کمیسیون بودجه تا کنون ۳۳ جلسه داشته است که البته بنده به عنوان رئیس کمیسیون بودجه شورا بالغ بر هفتاد جلسه با دستگاه‌ها و اشخاص مسلط به چنین مباحثی برگزار کرده‌ام.

 

شفیعی به بودجه به عنوان یک طراز نامه اشاره کرد و گفت: برای اجرای پروژه‌های بزرگ به اعتبارات هنگفتی نیازمند هستیم و برای تحقق این اعتبارات نیز نیازمند جذب اعتبارات ملی هستیم و جذب اعتبارات ملی نیز به همراهی نمایندگان مجلس و رسانه‌ها نیاز دارد.

 

وی با بیان اینکه دریافت وام‌های داخلی و خارجی نیز می‌تواند در اجرای پروژه‌های عمرانی تاثیرگذار باشد، افزود: همچنین اجرای پروژه‌ها به صورت BOT نیز راهکار دیگری به منظور اجرای پروژه‌های عمرانی است.

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت با اشاره به بودجه ادوار گذشته رشت و تحقق آن بیان کرد: بودجه‌ای که کمتر از ۶۰ درصد تحقق داشته باشد غیر واقع بینانه تدوین شده است و در برخی از ادوار گذشته رشت شاهد هستیم که بودجه شهرداری رشت ۵۰ درصد محقق شد و این مباحث یقینا موجب آسیب به رشت می‌شود.

 

شفیعی به بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: بودجه سال ۱۴۰۱، ۲ هزار و بیست میلیارد تومان بود که ۷۴ درصد محقق شد و بخش‌عدم تحقق نیز مربوط به فروش اموال و دریافت وام بود که اگر این مهم نیز رقم می‌خورد هیچ مشکلی وجود نداشت.

 

وی با اشاره به بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری رشت بیان کرد: بودجه سال ۱۴۰۲ حدود ۸۵ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش داشته است و رویکرد بودجه پیش رو عمرانی است.

 

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با ابراز تاسف از وابستگی بودجه شهرداری رشت نسبت به تخلفات ساختمانی افزود: البته در دوران فعالیت شورای ششم این وابستگی کاهش پیدا کرده است و امیدواریم با ایجاد درآمدهای پایدار از این وابستگی کاملا فاصله بگیریم.

 

احداث هشت چشمه سرویس بهداشتی در رشت

 

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت نیز در این نشست با اشاره به اینکه از مرداد سال ۱۴۰۱ مسئوولیت این کمیسیون به بنده واگذار شد، اظهار کرد: از زحمات همکار شورایی‌ام سید حسین رضویان به عنوان رئیس پیشین این کمیسیون تقدیر و تشکر می‌کنم.

 

حسن کریمی کرنق با بیان اینکه سازمان آتش نشانی جزو سازمان‌های زیر مجموعه این کمیسیون است، افزود: همزمان با یوم الله ۲۲ بهمن ایستگاه پانزده آتش نشانی رشت با حضور مدیران ارشد استانی افتتاح شد.

 

وی به بخش‌های از عملکرد سازمان سیما و منظر شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: آذین‌بندی‌های سطح رشت، دیوار نگاری‌ها انجام شده سطح شهر از جمله عملکردهای این مجموعه است.

 

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت با بیان اینکه برای احداث سرویس بهداشتی در بسیاری از نقاط رشت بودجه مشخص در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: احداث هشت چشمه سرویس بهداشتی در دولت آباد از جمله اقداماتی است که طی این مدت انجام شده است و در تلاشیم تا سرویس‌های بهداشتی در برخی از نقاط رشت در سال ۱۴۰۲ احداث شود.

 

دریافت جرائم از ساختمان پزشکان رشت

 

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای رشت نیز در این نشست با اشاره به اینکه تمامی کمیسیون‌های شورا برای تحقق نتایج خوب برای رشت در تلاش هستند، اظهار کرد: روز گذشته در دیدار با مدیر خانه مطبوعات مباحث مختلف را بررسی کردیم و معتقدم در ابتدا باید نسبت به ایجاد نشاط اجتماعی با بهره مندی از ظرفیت رسانه‌ها اقدام کنیم.

 

مسعود عباس نژاد با بیان اینکه در ابتدای شروع فعالیت شورای ششم ۲۵ دستگاه اتوبوس در رشت فعالیت داشت، افزود: در حال حاضر قرار داد خرید چهل دستگاه اتوبوس جدید با وزارت کشور منعقد شده است و تا کنون ۹ دستگاه از مجموع ۴۰ اتوبوس را دریافت کرده ایم.

 

وی با اشاره به اینکه وضعیت پایانه‌های رشت در ابتدای شروع فعالیت شورای ششم بسیار نامناسب بود، تصریح کرد: با تاکیدات انجام شده امروزه وضعیت پایانه‌ها بسیار مناسب است و یکی دیگر از اقدامات خوب رقم خورده در دوران فعالیت شورای ششم بازگشایی پروژه سرچشمه پس از بالغ بر هفت سال انتظار بود.

 

عباس نژاد به ۹ اصلاح هندسی اجرا شده در رشت اشاره کرد و گفت: ۶ ایستگاه ثبت تخلفات رانندگی نیز در سطح رشت ایجاد شده است.

 

وی با اشاره به موضوع انتخاب شهردار رشت بیان کرد: در روز انتخاب رحیم شوقی به وی گفتم که حتی اگر بیست درصد از برنامه‌هایی را که ارائه کرده است انجام دهد نیز ممنون هستیم ولی اگر بخواهد باز هم همه مباحث را در حد حرف و برنامه اعلام کند و در عمل چیزی مشاهده نشود با وی تعارف نداریم.

 

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای رشت با تاکید به اینکه شورای ششم رشت دائما پیگیر انجام امورات شهری است، افزود: شورای رشت در تلاش است تا وعده‌های انتخاباتی‌شان را محقق کند و شورا وقتی بودجه شهرداری را افزایش می‌دهد باید بابت تمامی این افزایش‌ها برنامه ریزی کند.

 

عباس نژاد با بیان اینکه بین مدیریت شهری و اعضای شورا فاصله‌ای وجود ندارد، گفت: در حوزه مباحث ترافیکی انتظار همراهی از رسانه‌ها را دارم و شورا و رسانه‌ها هدفشان رفاه شهروندان است و از رسانه‌ها انتظار دارم صدای ما باشند.

 

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون ، پزشکان می‌توانند در منازل مسکونی مطب داشته باشند، تصریح کرد: هر مطب پزشکی ممکن است دویست سفر در شهر ایجاد کند و شورای ششم پس از این همه سال از گذشت تصویب قانون در این باره قصد دارد در کمیسیون ماده صد از این بخش جرائم را با هدف ایجاد پارکینگ در شهر دریافت کند و یقینا با این اقدام بخش عظیمی از مشکلات ترافیکی برطرف می‌شود.

 

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای رشت به مسیر میدان جهاد و پل بوسار رشت اشاره کرد و گفت: ما در رشت غول‌هایی به نام خیابان نواب، مجتمع آتیه و غیره داریم که بیشترین بار را به شهر تحمیل می‌کنند اما هیچ گونه جرایمی از این بابت پرداخت نمی‌کنند و بر اساس قانون مصوب باید از این گونه املاک جرائم دریافت شود.

 

عباس نژاد با اشاره به وضعیت پارک ۴۵۰ هکتاری لاکان بیان کرد: در دوران شورای ششم اقدامات خوبی در حوزه پارک لاکان انجام شد که از آن جمله می‌توانیم به تعریض‌سازی و روشنایی آن اشاره کرد.

 

وی با انتقاد از اقدامات یکی از کارشناسان حقوقی در رشت افزود: به عنوان مثال شورا مدت‌ها برای رفع مشکلات ساخت و ساز در زمین‌های نسقی تلاش می‌کند و پس از آن فردی با یک شکایت تمامی این زحمات را زیر سوال می‌برد و در نهایت نیز دودش به چشم شهروندان می‌رود و در همین مکان از این فرد تقاضا می‌کنم که با چنین اقداماتی در مسیر راه مجموعه مدیریت شهری ایجاد مشکل نکند.

 

تقدیر از خانواده مرحوم اسدی خبرنگار پیشکسوت رشت

 

در این نشست از همسر مرحوم رضا اسدی از خبرنگاران پیشکسوت که سال‌ها اخبار حوزه مدیریت شهری رشت را پوشش خبری می‌دادند و دیگر خبرنگاران حاضر با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

 

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار