کد خبر : 51033
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 اردیبهشت 1399- 22: 17

مدیرکل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس گیلان:

نقش ویژه رزمندگان گیلانی در عملیات بیت‌المقدس؛ تجارب دوران دفاع مقدس در مقابله با کرونا مؤثر بود

نقش ویژه رزمندگان گیلانی در عملیات بیت‌المقدس؛ تجارب دوران دفاع مقدس در مقابله با کرونا مؤثر بود

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اشاره به نقش ویژه رزمندگان گیلانی در عملیات بیت‌المقدس گفت: تجارب دوران دفاع مقدس در مقابله با کرونا مؤثر بود.

به گزارش گیلانستان سرهنگ پاسدار عباس بایرامی پیش از ظهر امروز در نخستین نشست کمیته فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان در سال ۹۹ در سالن اجتماعات صدا و سیمای مرکز استان اظهار داشت: در برخی از عملیات دوران دفاع مقدس تمام بیمارستان‌ها درگیر بودند و در ایام کرونا نیز شرایط مشابهی را تجربه کردیم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با بیان اینکه شرایط کرونا بسیار عجیب و ناشناخته است و هنوز هم بسیاری از ابعاد آن مشخص نشده است گفت: عکس‌العمل مردم ما در این حوزه بسیار خوب بود و با وجود آنکه پس از چین درگیر این ویروس شدیم اما طبق فرمایش مقام معظم رهبری مردم همکاری خوبی برای کنترل بیماری داشتند.

بایرامی شعار سوم خرداد امسال را «ما قوی هستیم» عنوان داشت و خاطرنشان کرد: سوم خرداد نقطه عطفی در دفاع ۸ ساله بود زیرا قبل از آن در جنگ ۸ ساله به‌نوعی شکست‌پذیر بودیم زیرا رأس حاکمیت دفاعی کشور در دست بنی صدر بود و هزاران کیلومتر از خاک کشور با استراتژی وی به دست دشمن رسید.

وی با اشاره به اینکه شیرازه ارتش در اوایل انقلاب به‌سبب خیانت سران آن درست نبود و نیروهای انقلابی در حال احیای خود بودند افزود: در چنین شرایطی دشمن به ما حمله کرد و خرمشهر اشغال شد و ۳۴ روز رزمندگان ما مظلومانه دفاع کردند و نامه شمخانی فرمانده وقت سپاه خوزستان و ناخدا صمدی، گواه مظلومیت رزمندگان و خیانت برخی عناصر داخلی است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با بیان اینکه خرمشهر به‌عنوان نماد مقاومت ایران زیر چکمه دشمن رفت و آنها تیرهای برق را نیز غارت کرده بودند بیان کرد: یک سال تلاش کردیم و یک کتاب درباره نقش جوانان گیلانی در دوران دفاع مقدس نوشتیم اما متاسفانه همکاری خوبی برای چاپ کتب بعدی با ما نشد.

بایرامی با اشاره به نقش اثرگذار رزمندگان گیلانی و به‌ویژه رزمندگان رودباری در جریان مقاومت خرمشهر تصریح کرد: رزمندگان گیلانی ۳ روز پس از آغاز جنگ به خرمشهر رفتند و این موضوع از افتخارات ما گیلانی‌ها محسوب می‌شود و پس از ۳۴ روز نیز آنجا را ترک نکردند و سرآمد ایثار آنها نیز شهید ناصحی است که هنوز مردم منطقه از وی به نیکی یاد می‌کنند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با بیان اینکه شهید ناصحی کار جهادی و کمک‌رسانی به مردم را در خرمشهر آغاز کرد عنوان داشت: در عملیات بیت‌المقدس ۲۶۰ شهید و ۷۰ جانباز داریم و این زمانی ممکن است که حدود ۳ هزار گیلانی در آن عملیات حضور داشته باشند اما مسئولان استان این موضوع را دست کم می‌گیرند.

وی با اشاره به نوجوان شهید گیلانی سید احمد سادات کیایی که در خرمشهر به درجه رفیع شهادت رسید اظهار داشت: گیلانی‌ها در عملیات الی بیت‌المقدس نقش بسیار پررنگ و ویژه‌ای داشتند و در عملیات خرمشهر و فتح‌المبین و سایر عملیاتی که پس از فرار بنی صدر رخ داد و فرماندهی کل قوا به امام(ره) رسید توانستیم کارهای بسیار بزرگی انجام دهیم.

بایرامی با بیان اینکه گیلانی‌ها نقش بزرگی در دوران دفاع مقدس داشتند تصریح کرد: از رسانه‌ها درخواست داریم که اجازه ندهند کرونا جلوی اجرای مراسمات مربوط به ایام دفاع مقدس را بگیرد لذا برگزاری محفل خاطره‌گویی با حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی بین ۸ تا ۱۰ نفر از رزمندگان دوران دفاع مقدس بدون مدعو در دستور کار است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان برگزاری یادواره شهدای مجازی را مورد تاکید قرار داد و افزود: پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌ای با کمک رسانه‌ها و با همکاری همسران، مادران، خواهران و دختران شهدای عملیات الی بیت‌المقدس و ۲ رزمنده زن نیز که مستقیماً در این عملیات حضور داشتند تدارک ببینیم.

وی با اشاره به اینکه سی و یک شهریور امسال ۴۰ سالگی دفاع مقدس را تجربه می‌کنیم که ستاد ملی بزرگداشت آن نیز تشکیل شده است گفت: یک چله از آغاز دفاع مقدس را سپری کردیم و عدد ۴۰ در ادبیات دینی مهم است و با وجود آنکه که دشمن گفت انقلاب ۴۰ سالگی را تجربه نمی‌کند اما به مدد الهی و با وجود مشکلات جشن گرفتیم.

بایرامی با بیان اینکه جنگ فی نفسه خوب نیست و کسی تمایل به آن ندارد اما هنگامی که وجه دوم آن یعنی دفاع را بررسی می‌کنیم مقدس می‌شود بیان کرد: دشمن که قصد داشت تمام هستی نظام را نابود کند و جلوی پیشرفت و صدور انقلاب را بگیرد جنگ نابرابری را به ما تحمیل کرد اما ۸ سال آن شرایط را با تقدیم هزاران شهید و جانباز مدیریت کردیم.

وی افزود: پاسداشت ۴۰ سالگی دفاع مقدس به این معناست که ما جلوی یک هجوم بین‌المللی مقاومت کردیم و ملت‌هایی موفق هستند که از تاریخ خود بهره‌برداری درست کنند لذا نمی‌توان ۸ سال دفاع مقدس را نادیده گرفت و در ایام کرونا بسیاری از شرایط را به آن دوران تشبیه کردیم که منجر به اجرای طرح مواسات شد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه برای چله انقلاب اسلامی برنامه‌های خوبی ساخته شد افزود: دستگاه‌های مختلف خدمات نظام را برای چهل سالگی انقلاب آماده کردند و ما نیز آن را منعکس کردیم لذا پیشنهاد می‌کنم که برای چهل سالگی دفاع مقدس نیز تمام دستگاه‌ها را دخیل کنیم و برنامه‌های خود را ارائه دهند.

محمدباقر باقرزاده مشارکت همگان را برای چهل سالگی دفاع مقدس خواستار شد و اظهار داشت: هر دستگاهی اقدام و یا شهدای شاخص مربوط به سازمان خود را به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس معرفی کند تا صدا و سیما نیز با ساخت برنامه‌های مناسبتی برای سوم خرداد اقدام کند و باید بزرگداشت رسانه‌ای ویژه‌ای داشته باشیم.

وی با اشاره به برگزاری بزرگداشت رسانه‌ای برای روز سوم خرداد تصریح کرد: برای پوشش رسانه‌ای مراسمات مربوط به سوم خرداد هیچ مشکلی نداریم؛ گرامیداشت دفاع مقدس امسال دامنه‌دارتر است لذا باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که حرارت این برنامه‌ها ادامه‌دار باشد.

باقرزاده با بیان اینکه بخشی از برنامه‌های تدارک دیده شده برای ایام پیش رو را به‌طور زنده از صدا و سیمای مرکز گیلان پخش می‌کنیم عنوان کرد: پخش کلیپ‌های کوتاه و کتاب صوتی از رادیو و بهره‌گیری مطلوب از تجارب ایام شیوع کرونا عملکرد خوبی را برای این سازمان رقم زد و برای دفاع مقدس نیز می‌توان از این تجارب بهره برد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان به طراحی مسابقه تلفنی اشاره کرد و با بیان اینکه بخشی از سوالات این مسابقه را می‌توانیم به حوزه دفاع مقدس اختصاص دهیم افزود: صدا و سیمای مرکز گیلان آمادگی دارد به کمک سایر رسانه‌ها اتفاق عظیم و ارزشمند را به‌نحو مطلوب در اختیار مردم قرار دهد.

انتهای پیام/تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار