کد خبر : 15981
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰

نگاه 5 نفر از نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب گیلان به برجام پس از دو سال/ روزی ظریف خواهد گفت که خودش برجام را قبول نداشته است

نگاه 5 نفر از نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب گیلان به برجام پس از دو سال/ روزی ظریف خواهد گفت که خودش برجام را قبول نداشته است

غیرقابل‌اعتماد بودن، نقض عهدهای مکرر طرفین متعهد، برگشتن به فعالیت‌های هسته‌ای قبل از برجام و اقدام متناسب هیئت نظارت بر برجام از مهم‌ترین دغدغه‌های مجمع نمایندگان گیلان است.

به گزارش گیلانستان، برجام یا همان برنامه اقدام مشترک ازجمله سیاست‌های دولت یازدهم بود که با پیگیری‌های شبانه‌روز تیم مذاکره‌کننده وزارت امور خارجه در آغاز دولت یازدهم آغاز و در طی دو سال گفتگو و ارائه راه‌حل در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، در سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ (شامل چین، فرانسه، روسیه، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و آلمان) منعقد شد.

اکنون‌که دو سال از برجام می‌گذرد همچنان گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه آیا ایران توانسته است دستاوردهایی از آن داشته باشد یا خیر با دیدگاه‌های قابل‌ملاحظه‌ای از سوی صاحب‌نظران مواجه است.

باید در مذاکرات به غربی‌ها هوشمندانه‌تر عمل می‌کردیم

اسدالله عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دوسالگی برجام با اعلام اینکه آمریکا در برجام بدعهدی کرده اظهار کرد: تعهداتی که آمریکا در برجام داده صرفاً یک فریبکاری بوده است.

وی با اشاره به پیش‌بینی‌های رهبر معظم انقلاب در آستانه گفتگوها با گروه 5+1 افزود: وضع تحریم‌های جدید آمریکا و اتحادیه اروپای یکی پس از دیگری بیانگر غیرقابل‌اعتماد بودن آمریکایی‌ها است.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی به اقدام متقابل و متناسب هیئت نظارت بر برجام تأکید کرد و گفت: ایران تنها با برگشتن به حالت قبل و ازسرگیری فعالیت‌های هسته‌ای خود می‌تواند آمریکا و هم‌پیمانانشان را ناامید کند.

نماینده مردم رودسر و املش در خانه ملت با اذعان به اینکه خوابی که دشمنان نظام برای ایران دیده‌اند خوابی آشفته است، بیان کرد: دنیا و کشورهای جهان متوجه شدند که استکبار جهانی، آمریکا و صهیونیست بین‌الملل مورد اعتماد نیستند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به رفتار دوگانه آمریکایی‌ها در برجام و حاضر شدن در پای میز مذاکره و دادن تعهدات و از سوی دیگر وضع تحریم‌های جدی علیه ایران، تصریح کرد: ما معتقد بودیم که آمریکایی‌ها به تعهدات خود پایبند هستند هرچند باید در مذاکرات به غربی‌ها هوشمندانه‌تر عمل می‌کردیم.

برخی از نیروهای درونی نظام معتقدند باید با آمریکایی‌ها مدارا کرد/هیئت نظارت بر برجام باید شفاف‌سازی کند

جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس نیز با اشاره به بدعهدی‌ها و غیرقابل‌اعتماد بودن آمریکایی‌ها در برجام، اظهار کرد: وضع تحریم‌های جدید علیه ایران از پیش‌بینی‌های ما بود و ما شاهد هستیم که هرروز آمریکایی‌ها به بهانه‌ای تحریمی علیه ایران وضع می‌کنند.

وی بابیان اینکه نباید با دشمن مدارا کرد، افزود: برخی از نیروهای درونی نظام معتقدند باید با آمریکایی‌ها مدارا کرد درحالی‌که نتیجه مدارا کردن با آمریکایی‌ها تمدید تحریم‌ها و تهدید به وضع تحریم‌های جدید است.

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اذعان به بیانات آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه برنده مذاکرات هستند، گفت: دو سال از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک می‌گذرد اما نه‌تنها یک‌قدم آمریکایی‌ها عقب‌نشینی نکردند بلکه آمریکایی‌ها مدعی هستند که در سایه برجام برنده مذاکرات هستند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه هیئت نظارت بر برجام کند عمل کرده و رفتار نامناسب این هیئت به نحوی موردانتقاد رهبر معظم انقلاب نیز قرارگرفته، بیان کرد: هیئت نظارت بر برجام باید شفاف‌سازی کند چون با ادامه نقض عهدها و وضع تحریم‌هایی که ما مشاهده می‌کنیم، برجامی باقی نمانده است.

روزی آقای ظریف به حرف خواهد آمد که خودش برجام را قبول نداشته

محمود شکری از دیگر اعضای مجمع نمایندگان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بااشاره به هجمه‌های دولت نسبت به منتقدان در خصوص برجام اظهار کرد: وقتی به دولت می‌گفتیم آمریکا و هم‌پیمانانشان فریبکارند و باید دقت بیشتری در برجام کرد آقای روحانی به ما توهین کرد.

وی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه منتقدان دلواپسانی هستند که در فضای تحریم کاسبی می‌کنند، افزود: وقتی ما می‌گفتیم برجام فرجامش دو روز بیشتر نیست به این خاطر بود که آمریکا شیطان بزرگ و فریبکار است و تحریم‌های آمریکا تأییدی بر این رفتارهای خبیثانه است.

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی برجام را ماحصل تلاش‌های برادر رئیس‌جمهور برشمرد و گفت: یک روزی آقای ظریف به حرف خواهد آمد که خودش برجام را قبول نداشته و ماحصل برجام تلاش‌ها و دسیسه‌های حسین فریدون بوده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برجام را وسیله‌ای برای مانور دولت در انتخابات نام برد و گفت: روزی مشخص خواهد شد که چه مشکلات عدیده‌ای با برجام برای کشور به وجود خواهد آمد.

تحریم‌های علیه ایران از سوی آمریکا بیخود است

محمدصادق حسنی نیز در گفتگو با خبرنگار فارس با اشاره به تاریخ تاریخ 38 ساله مجامع آمریکایی علیه ایران اظهار کرد: دولت آمریکا طی 38 سال گذشته چه‌کاری توانسته علیه ایران انجام دهد که این روزها با تحریم‌های جدید ایران را تهدید می‌کند؟

وی بابیان اینکه ما با برجام در تلاش بودیم تا مشکلات را حل کنیم و با جهان ارتباط ما بهتر شود، افزود: متأسفانه آمریکا در اجرای برجام زیر تعهدات خود زده و تأیید کرده که نمی‌توان به آن اعتماد کرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیخود خواند تحریم‌های علیه ایران از سوی آمریکا افزود: طی چندین دهه از گذشت انقلاب تاکنون مشکلی در سیر حرکت نظام پیش نیامده و امیدواریم این حرکت روزبه‌روز مقتدرانه‌تر ادامه پیدا کند.

ایران هراسی به‌وجود آمده از سوی آمریکا و اسرائیل با برجام از بین رفت

محمدحسین قربانی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت بابیان اینکه برجام فضایی برای نشان دادن اعتماد عمومی جهان به ایران است اظهار کرد: برجام افتخاری بود که ثابت کردیم با گفتمان و دیپلماسی می‌توانیم حرف‌های خود را به دنیا بزنیم.

وی با اشاره به اینکه ایران در برجام ثابت کرد که انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز خود را به سمت بمب هسته‌ای نمی‌برد، افزود: خوفی که به‌عنوان ایران هراسی از سوی آمریکا و اسرائیل به وجود آمده بود با برجام از بین رفته است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان پس از برشمردن بهبود روابط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران با کشورهای جهان به بدعهدی آمریکا اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها شاکله نظام جمهوری اسلامی را قبول ندارند و ثابت کردند که دشمنی و بی‌اعتمادی آن‌ها هیچ ربطی به برجام ندارد.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه برجام تابع آمریکا نیست، خاطرنشان کرد: برجام قراردادی با اروپا بوده و بدعهدی آمریکا به‌حساب سایر کشورهای دخیل در برجام نوشته نمی‌شود.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحریم‌های چندین دهه آمریکا علیه ایران و مقاومت ملت و دولت در مقابل آن‌ها گفت: آمریکا علیرغم همه تحریم‌هایی که برخلاف تعهدات خود در برجام اعمال کرده نشان داد که هیچ پایبندی و نظارتی بر تعهدات خود ندارد.

با بررسی دیدگاه‌های صاحب‌نظران و تصمیم‌گیرندگان مردم در خانه ملت استنباط می‌شود که علیرغم تلاش‌های دولت برای حفظ منافع ملی و گرفتن امتیازاتی از سوی گروه 5+1 نه‌تنها برجام دستاوردهای ملموس و محسوسی نداشته بلکه موجب از دست رفتن امتیازاتی شده که بعضاً جبران‌ناپذیر است و یا حداقل دست یافتن به آن بسیار سخت است.

نکته‌ای که دولت باید در ابتدای مذاکرات به آن توجه می‌کرد اما نکرد اعتماد بیجا به‌طرف آمریکایی و قبول کردن یکجای پیشنهادات طرفین غربی در برجام بود که با اجرای برجام تمامی مندرجات در آن به مرحله اجرای از سوی ایران درآمد.

نکته قابل‌ملاحظه بدعهدی آمریکایی‌ها و کشورهای متعهد در برجام بود که با وضع تحریم‌ها علیه افراد و اشخاص و نهادها تمامی تعهدات خود را نقض کردند و مجدداً ایران را به قبل از برجام و حتی شرایطی بدتر از قبل کشاندند.

اکنون‌که تمامی مراحل برجام به پیش رفته و ایران تمامی تعهدات خود را به‌صورت صد درصد انجام داده و از سوی گروه 5+1 صرفاً بدعهدی شامل ایران شده هیئت نظارت بر برجام باید تصمیمات مقتضی و درخور در مقابله با بدعهدی‌ها بگیرد و بدون فرصت سوزی و قبل از وضع تحریم‌های سنگین‌تر علیه ایران پاسخ کوبنده به ناقضان معاهده‌های بین‌المللی بدهد.

نکته قابل تأمل و البته مشترک در اظهار نظر نمایندگان گیلان، بدعهدی آمریکا در قبال ایران از بدو انقلاب اسلامی تا پس از برجام است که خود بیانگر لزوم داشتن حساسیت بیشتر مسئولان در امضای قراردادها و معاهدات بین‌المللی که آمریکایی‌ها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در آن دخیلند را می‌طلبد.

انتهای پیام/فارس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.