کد خبر : 44743
تاریخ انتشار : شنبه 23 آذر 1398 - 11:44

نماینده مردم آستانه در مجلس:

نمی دانم چه رانتی وجود دارد که بخواهم میلیاردی هزینه کنم تا مجلس بیایم؟/ مگر مجلس چه آورده ای دارد؟

نمی دانم چه رانتی وجود دارد که بخواهم میلیاردی هزینه کنم تا مجلس بیایم؟/ مگر مجلس چه آورده ای دارد؟

قربانی به لزوم داشتن یک مجلس انقلابی اشاره کرد و گفت: بسیاری از امتیازاتی که در اختیار مدیران وجود دارد باید برداشته شود، اگر این امتیارات برداشته شود دیگر کسی به دنبال تصاحب مسئولیت ها نمی رود.

به گزارش گیلانستان «محمدحسین قربانی» عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به توصیه های رهبری در خصوص انتخابات اظهار داشت: ای کاش همه فرمایشات رهبری را نصب العین قرار دهند.

وی با تاکید بر این که مجلس باید عصاره فضایل ملت باشد گفت: فرمایشات رهبر انقلاب بسیار حکیمانه است، اما این که رهبری فرمودند «اگر توان مدیریتی ندارید، مسئولیت نپذیرید» صرفاً متوجه مجلس نیست؛ البته رهبری یک اشاره ای هم به مجلس کردند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه خاطر نشان کرد: امروز اگر یک پست و یا مسئولیتی خالی می شود صدها نفر برای گرفتن و تصاحب آن پست سر و کله می شکنند و با هزاران رانت و واسطه می خواهند این مسئولیت را تصاحب کنند. در واقع می توان گفت هنوز برای پست ها و مسئولیت ها تعریف خاصی نداشتیم و هزاران رانت برای پست و مسئولیت ها -چه پیدا و چه پنهان- در کشور وجود دارد.

از بین بردن فضاهای رانتی و واسطه گری امری ضروری است

قربانی از بین بردن فضاهای رانتی و واسطه گری را امری ضروری دانست گفت: چرا یک مدیر غیر از آن فضای مدیریتی که دارد، باید رانت های دیگری هم داشته باشد؟ اصلا نیاز نیست اینگونه باشد. مدیر هم یک عضوی از آن مجموعه است و هیچ نیازی نیست که برای مدیر فضاهای حاشیه امن ایجاد کرد و الزام شود برایش خانه سازمانی تهیه کنند و ماشین با راننده در اختیارش گذاشته شود و یا یک مسیر ویژه ای برایش تعریف شود.

وی اذعان کرد: ممکن است برای چند مدیر در سطح ملی و امنیتی یک فضایی هم ایجاد شود، اما قرار نیست برای اعضای هیئت مدیره یک شرکت یا کارخانه رانت ایجاد کنیم؛ هیچ جای دنیا این گونه نیست. مضاف بر این که باید شایسته سالاری باشد، این نباید در حد شعار باشد و بلکه باید به باور ما تبدیل شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این که باید فضا را برای حضور افراد توانمندتر مهیا کرد، بیان داشت: وقتی می بینم فردی متعهدتر و توانمندتر است، قطعاً باید فضا را برای حضور چنین فردی خالی کرد در این صورت می توان بسیاری از بحران های اجتماعی را پشت سر گذاشت.

قربانی با تاکید بر این که امروز بسیاری از مولفه های دیگر در انتخابات موثر است، گفت: شاید مناسب بود با ایام انتخابات مجلس، رهبری اشاره ای هم به مجلس کنند. امروز بسیاری از مولفه های دیگر از جمله حرف و حدیث های بدون پشتوانه علمی و بدون تعهد و یا بسیاری از پول های کثیف و غیر شفاف و حتی پول شفاف هم در انتخابات موثر است.

همه باید تلاش کنند تا تعهد پذیری در خودشان بوجود بیاورند

وی در ادامه به تشریح استقبال و تلاش برخی برای تصاحب کرسی های خانه ملت مگر مجلس پرداخت و بیان داشت: مگر برای آقایان چه آورده ای دارد که برای نشستن بر صندلی های بهارستان میلیاردی پول خرج می کنند؟ آیا غیر از رانت چیز دیگری می تواند این را جبران کند؟

نماینده مردم آستانه اشرفیه افزود: نمی دانم چه رانتی وجود دارد که بخواهم میلیاردی هزینه کنم که مجلس بیایم؟

قربانی با اشاره به لزوم داشتن مجلس انقلابی گفت: همه باید تلاش کنند تا تعهد پذیری در خودشان بوجود بیاورند. در اوایل انقلاب افراد برای گرفتن مسئولیت وقتی می دیدند شخصی توانمندتر از آن ها وجود دارد، می گفتند شما توانمندتر هستید و بیایید مسئولیت بپذیرید.

امتیازاتی که در اختیار مسئولان است، برداشته شود

وی ادامه داد: مسئله دیگری که می تواند به داشتن مجلس انقلابی بسیار کمک کند این است که، بسیاری از امتیازاتی که در اختیار مسئولان و حتی وزرا و نمایندگان مجلس است، برداشته شود. در بسیاری از کشورهای اروپایی یک وزیر و یا یک نماینده مثل مردم عادی تردد می کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد: بسیاری از امتیازاتی که در اختیار مدیران وجود دارد باید برداشته شود، اگر این امیتارات برداشته شود دیگر کسی به دنبال تصاحب مسئولیت ها نمی رود.

قربانی در پایان گفت: در قانون اساسی هم آمده است شفافیت امور ممکن است در حوزه تجارت امروز یک فضای اقتصادی برای افراد متصور شود وقتی شخصی مسئولیت می گیرد، باید شفاف باشد؛ معتقدم اگر شفافیت وجود داشته باشد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

انتهای پیام/دانا

print

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.